Wielkopolskie samorządy z dofinansowaniem na drogi i placówki wsparcia

2021-06-15-Fot-WZDW
Fot. WZDW Poznań

[2021-06-15] Przedstawiciele 40 wielkopolskich samorządów podpisali w poniedziałek, 14 czerwca wraz z wojewodą wielkopolskim umowy w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Umowy podpisali także przedstawiciele sześciu samorządów, gdzie utworzone zostaną środowiskowe domy samopomocy.

Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował, że w naborze na rok 2021, w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD), rząd przyznał dla województwa wielkopolskiego ponad 240 mln zł dofinansowania. Wyremontowane zostanie ponad 118 km dróg powiatowych (41 zadań) i 127 km dróg gminnych (101 zadań).

Umowy na realizację zadań podpisali w poniedziałek wspólnie z wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim przedstawiciele 40 wielkopolskich samorządów z subregionu: konińskiego, poznańskiego oraz południowej Wielkopolski.

Wśród inwestycji, które otrzymały dofinansowanie, znalazła się m.in. rozbudowa drogi gminnej Leonia-Stefania-Kamionka za kwotę ponad 2,2 zł. Za prawie 1 mln zł w Przygodzicach w powiecie ostrowskim wyremontowana zostanie jedna z ulic.

Urząd Wojewódzki przypomniał, że Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg jest wsparciem realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym.

W poniedziałek w Poznaniu przedstawiciele sześciu wielkopolskich samorządów podpisali także umowy na utworzenie środowiskowych domów samopomocy. Łączna kwota dofinansowania wyniosła ponad 4 mln zł. Środki trafią do Ostrowa Wielkopolskiego, Turku, Goli, Gostynia, Dobieszczyzny i Rozalina.

Środowiskowe domy samopomocy to jeden z filarów wsparcia osób z zaburzeniami psychicznymi oraz niepełnosprawnych intelektualnie. Placówki te służą budowaniu sieci oparcia społecznego i przygotowują do życia w społeczeństwie oraz funkcjonowania w środowisku. Dzięki ich działalności, uczestnicy ŚDS, oprócz wsparcia wykwalifikowanej kadry psychologów czy terapeutów, uczą się czynności dnia codziennego i przygotowują się do samodzielnego życia.

W regionie funkcjonują 74 środowiskowe domy samopomocy i jeden klub samopomocy. Jeden środowiskowy dom samopomocy, oprócz miejsc pobytu dziennego, posiada również 14 miejsc całodobowych. Łącznie ośrodki wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w województwie wielkopolskim oferują 2548 miejsc, z czego 2534 to miejsca pobytu dziennego, w tym 15 miejsc w Klubie Samopomocy oraz 14 miejsc pobytu całodobowego.

logo PAP