W Zielonej Górze powstanie wielopoziomowy parking na ponad 400 aut

2021-05-06-Fot-unsplash-igor-karimov
Fot. unsplash/igor-karimov

[2021-05-06] W miejscu obecnego parkingu u stóp Wzgórza Winnego, na którym znajduje się Palmiarnia w Zielonej Górze, powstanie wielopoziomowy parking na ponad 400 aut. Koszt budowy to ok. 29,6 mln zł – poinformowała dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej UM Zielona Góra Monika Zapotoczna.

W środę została podpisana umowa z wykonawcą. Parking w ciągu 18 miesięcy wybuduje dla miasta warszawska firma Budimex S.A. Oddział Budownictwa Ogólnego Południe. Na trzech kondygnacjach będą w nim 363 miejsca, a łącznie z tymi na zewnątrz – 407.

Na parkingu znajdą się trzy stanowiska postojowe dla autobusów oraz pięć do ładowania samochodów elektrycznych (ładowarki wg odrębnego postępowania).

Wymiary budynku to 91 na 49 m, a wysokość ok. 13 m. Przestrzeń parkingowa zajmie łącznie 10,7 tys. m kw.

Parking będzie miał dwie klatki schodowe z windami, monitoring i szlabany. Z drugiego piętra będzie można przejść kładką bezpośrednio przed budynek Palmiarni. Obiekt będzie składał się z dwóch prostokątnych brył o różnicy poziomów z funkcją rekreacji na dachu, gdzie znajdą się m.in. plac zabaw i miejsca do wypoczynku. Obiekt będzie o otwartej konstrukcji żelbetowej. Z zewnątrz jego bryła zostanie wykończona wielopłaszczyznowymi elementami z blachy aluminiowej. Elewację wybrali w internetowym głosowaniu mieszkańcy Zielonej Góry.

logo PAP