W Radomiu wybudowano bezpłatny parking typu „parkuj i jedź”

2021-07-05-Fot-MZDiK-Radom
Fot. MZDiK Radom

[2021-07-05] Bezpłatny parking typu „parkuj i jedź” z 167 miejscami postojowymi został otwarty w Radomiu na osiedlu Południe – poinformował w piątek rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu Dawid Puton.

Dodał, że ogrodzony plac przy ul. Sycyńskiej będzie służył między innymi osobom z południowych okolic Radomia, które będą chciały zostawiać tam samochody i podróżować dalej komunikacją miejską. W przyszłości w tej okolicy ma zostać utworzony nowy przystanek kolejowy.

Parking ma powierzchnię 0,42 hektara. Jest tam 167 miejsc postojowych, w tym siedem zarezerwowanych dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. Są też stojaki rowerowe. – Kierowca pojazdu, który chce wjechać na parking typu Park & Ride, musi okazać Radomską Kartę Miejską lub pobrać bezpłatny bilet dostępu, umożliwiający podniesienie szlabanu wjazdowego – zaznaczył Puton.

Obecnie od nowego parkingu do pętli autobusowej na Południu jest około 250 metrów. Jednak – jak powiedział rzecznik MZDiK – docelowo planowana jest nowa pętla końcowa w bezpośrednim sąsiedztwie placu postojowego.

– Parking ma bowiem służyć nie tylko osobom przesiadającym się do komunikacji miejskiej, lecz również udającym się w dalszą podróż pociągiem – zaznaczył Puton. Dodał, że PKP przy rozwidleniu torów na wysokości ulicy Krynickiej planuje utworzenie nowego przystanku Radom Południowy. Przy ulicy Sycyńskiej ma powstać wówczas kompleksowy węzeł przesiadkowy.

Budowa trwała ponad cztery miesiące. Jej wykonawcą była firma Budromex z Radomia. Koszt zadania to około 811 tys. zł.

Parking został wybudowany w ramach projektu „Rozwój infrastruktury w zakresie zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie miasta Radomia oraz powiatu radomskiego”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego RPO WM 2014-2020. Unijne dofinansowanie wynosi 56 mln zł, natomiast całkowita wartość projektu to prawie 71 mln zł. W ramach tzw. projektu multimodalnego sfinansowano zakup elektrycznych autobusów, na przystankach autobusowych powstał System Dynamicznej Informacji, wybudowano ścieżki rowerowe. Celem projektu są nie tylko udogodnienia komunikacyjne dla mieszkańców, ale i ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez rozwój ekologicznych form transportu.

logo PAP