W Olsztynie rusza budowa nowej trakcji tramwajowej

2021-07-02-Fot-UM-Olsztyn
Fot. UM Olsztyn

[2021-07-02] Wykonawca prac przy nowej trakcji tramwajowej przejmie w czwartek pierwszy z placów budowy, co oznacza rozpoczęcie realizacji tej inwestycji – podał olsztyński magistrat. Roboty zaczną się w południowej części miasta.

Umowę na budowę około 6 km podwójnego torowiska między osiedlem Pieczewo a al. Piłsudskiego podpisano na początku czerwca. Od tego czasu wykonawca przygotowywał dokumentację niezbędną do realizacji tej inwestycji.

Jak przekazał olsztyński urząd miasta, od 1 lipca wykonawca przejmie plac budowy i zacznie prace przy pierwszym zadaniu w południowej części miasta. Będzie to budowa łącznika dróg położonych za hipermarketem przy ul. Krasickiego.

Trasa będzie łączyć lokalne uliczki z wybudowaną niedawno ul. Szymborskiej, biegnącą przez dawny poligon, która prowadzi do obwodnicy miasta. Łącznik będzie służył objazdom na czas wszystkich robót, ale będzie mógł być wykorzystywany także po ich zakończeniu. Ma powstać do 28 lipca.

Magistrat podał również, że w drugiej połowie lipca zaczną się prace na pętli na Pieczewie oraz wzdłuż ulic Wilczyńskiego i Krasickiego.

Nowa trakcja tramwajowa zostanie poprowadzona ulicami: Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. Nad skrzyżowaniem Krasickiego z Synów Pułku powstanie estakada o długości ok. 270 m. Poza tym przy Wysokiej Bramie zostanie wybudowany węzeł przesiadkowy.

Projekt zakłada także powstanie stref o spowolnionym ruchu oraz rond zamiast tradycyjnych skrzyżowań oraz budowę około 10 km tras rowerowych i rozbudowę systemu ITS. W finansowym zakresie projektu jest też kupno nowych tramwajów, które są budowane w Turcji. Realizacja zadania ma potrwać ok. 26 miesięcy (791 dni) od zawarcia umowy. Realizuje je za nieco ponad 403 mln zł brutto konsorcjum w składzie Polimex Infrastruktura sp. z.o.o. (lider), Polimex Mostostal S.A. i Trakcja S.A. Unijne dofinansowanie wynosi ponad 365 mln zł.

logo PAP