W jakich sytuacjach znajdują zastosowanie stabilizatory gruntu?

stabilizator

W dzisiejszych czasach budowa dróg opiera się o wykorzystanie wielu różnego rodzaju maszyn budowlanych. Obok walców, rozściełaczy asfaltu czy koparek bardzo ważną rolę odgrywają również stabilizatory gruntu. Czym są te maszyny, jaką pracę wykonują i dlaczego są niezbędne do uzyskania dróg o dobrych parametrach wytrzymałościowych? Dowiesz się tego z poniższego wpisu.

Czym są stabilizatory gruntu?

Jak wskazuje ich nazwa, stabilizatory gruntu to specjalistyczne maszyny, których zadaniem jest poprawianie właściwości mechanicznych podłoża – czyli jego stabilizacja. Jak to się odbywa?

W pierwszej kolejności stabilizator usuwa z podłoża wierzchnią warstwę gruntu do głębokości od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów. Tak pozyskany urobek jest następnie dokładnie rozdrabniany i mieszany w odpowiednich proporcjach z substancjami ulepszającymi – czyli np. kruszywami czy cementem. Dobór materiału uzależniony jest od tego, jakie warunki powinno spełniać podłoże. Na koniec mieszanka ziemi z ulepszaczami jest ponownie rozprowadzana na podłożu, gdzie następnie może zostać zagęszczona i wyrównana przy pomocy walca.

W swojej ofercie posiadamy wysokiej jakości stabilizatory marki Wirtgen, jednego z czołowych producentów maszyn budowlanych.

Gdzie stosuje się stabilizatory gruntu?

Stabilizatory gruntu znajdują zastosowanie przede wszystkim na placu budowy dróg (szczególnie szybkiego ruchu), parkingów, pasów startowych i innych nawierzchni. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie podłoża o podwyższonej wytrzymałości na obciążenia mechaniczne. To bardzo ważne dla utrzymania wysokiej jakości gotowych nawierzchni. Im bardziej stabilny grunt pod warstwą asfaltu, tym nawierzchnia jest mniej podatna na uszkodzenia. Tym samym staje się ona bezpieczniejsza i bardziej komfortowa dla użytkowników, a także tańsza w utrzymaniu.