Umowy na budowę kolejnych odcinków A2 podpisane

2021-04-16-Fot-GDDKiA
Fot. GDDKiA

[2021-04-16] W środę, 14 kwietnia podpisano umowy na zaprojektowanie i budowę dwóch kolejnych odcinków autostrady A2 między Siedlcami a Białą Podlaską, o łącznej długości ponad 30 km. Trasa ma być gotowa w 2024 r.

Szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski powiedział, że w realizacji jest już ponad 100 km autostrady A2 między Mińskiem Mazowieckim a Białą Podlaską. – Sukcesywnie w 2023 i 2024 r. tę autostradę będziemy oddawali kierowcom” – zapowiedział Żuchowski.

Pierwsza z podpisanych umów dotyczy projektu i budowy prawie 19 km autostrady A2 pomiędzy węzłem Siedlce Zachód a miejscowością Malinowiec. Umowa opiewa na kwotę blisko 700 mln zł, a wykonawcą tego odcinka jest firma Strabag. Druga umowa dotyczy około 12,5 km autostrady A2 na odcinku Łukowisko–Swory. Wykonawcą jest firma Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor, a wartość umowy to 369 mln zł.

Zadaniem wykonawców jest przygotowanie projektu budowlanego oraz uzyskanie niezbędnych decyzji i pozwoleń na budowę, co według planów ma nastąpić na przełomie roku 2021 i 2022 r. Potem mają rozpocząć się prace budowalne. Na obu odcinkach autostrady trasa ma mieć dwie jezdnie, z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Powstaną też węzły drogowe, drogi do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Rodzaj nawierzchni drogi (betonowa czy bitumiczna) określi wykonawca na etapie przygotowania dokumentacji projektowej.

63-kilometrowy fragment przyszłej autostrady A2 Siedlce–Biała Podlaska został podzielony na cztery odcinki. Na początku kwietnia podpisano już umowy na zaprojektowanie i budowę dwóch z nich: pomiędzy miejscowością Malinowiec a węzłem Łukowisko (18 km) oraz Swory-Biała Podlaska (14 km). Autostrada A2 z Siedlec do Białej Podlaskiej ma powstać do 2024 r.

W sierpniu ubiegłego roku oddano do użytku ponad 15-kilometrowy fragment A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną 2020 r. podpisane zostały umowy na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r. Pod koniec stycznia tego roku podpisana została umowa na odcinek Groszki-Gręzów, ostatni fragment autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Siedlce Zachód. Planowany termin zakończenia prac to lato 2024 r. W przypadku kolejnego 32-kilometrowego odcinka autostrady od Białej Podlaskiej do granicy państwa z Białorusią trwają procedury związane z wyborem projektanta, który opracuje projekt budowlany i uzyska niezbędne decyzje umożliwiające roboty w terenie. W lutym GDDKiA informowała, że wpłynęło dziewięć ofert. Rozstrzygnięcia tego postępowania należy spodziewać się jeszcze w kwietniu – zapowiedział w środę dyrektor warszawskiego oddziału GDDKiA Jarosław Wąsowski.

logo PAP