Przez rzekę w Wadowicach po zastępczym moście

Most-Wadowice

Fot. most Wadowice–GDDKiA

Dobiega końca budowa mostu zastępczego na rzece Skawie w Wadowicach w ciągu drogi krajowej 52. Od piątku, 20 marca, ruch został skierowany na tę tymczasową przeprawę. Remont właściwego mostu ma potrwać do jesieni br. Tymczasem w mieście trwają także inne inwestycje drogowe.

– Zastępczy most, po niespełna dwóch miesiącach prac, jest już praktycznie gotowy. Jak udało mi się dowiedzieć od wykonawcy, już w piątek będziemy mogli po nim jeździć – poinformował w czwartek, 19 marca burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Wybudowany objazd umożliwi ruch dwukierunkowy tak, aby ograniczyć uciążliwości związane z inwestycją. Oprócz jezdni dla samochodów, powstała też ogrodzona kładka dla pieszych.

Remont właściwego mostu na Skawie przewiduje m.in. rozbiórkę elementów istniejącej przeprawy, remont podpór i ustroju nośnego, a także ułożenie nowej nawierzchni bitumicznej na nim oraz dojazdach, a także budowę chodników. Konstrukcja będzie miała nowe bariery i oświetlenie, kanały technologiczne oraz system odwodnienia. Sieć gazowa, przebiegająca obecnie mostem, zostanie przebudowana i poprowadzona pod dnem rzeki Skawy. Przeprawa zostanie wzmocniona, a jej nośność po remoncie ma wynosić 40 ton.

Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wykonawcą remontu jest firma Remost z Czernichowa. Koszt inwestycji to 11,5 mln zł. Most na Skawie powstał w 1955 r. Jego długość to 153 m.

W Wadowicach trwa także budowa ronda i chodników w części miasta zwanej Wenecją. W ostatnich dniach nastąpiła kolejna zmiana organizacji ruchu. Budowlańcy poszerzyli jezdnię i wykonali tymczasowe oznakowanie poziome, a dla pieszych wyznaczyli specjalne ogrodzone strefy tak, aby spokojnie i bezpiecznie kontynuować prace.

Inwestycja w ciągu drogi nr 52 obejmuje budowę ronda na skrzyżowaniu z ul. Wałową i rozbudowę skrzyżowania z ul. Wenecja, a także m.in. budowę chodnika i ścieżki rowerowej, zatok autobusowych, konstrukcji oporowych, kanalizacji deszczowej i rozbudowę oświetlenia.

Budowa ronda ma potrwać do końca br. Wykonawcą jest Eurovia Polska, która za zrealizowanie inwestycji otrzyma blisko 5,7 mln zł.

Droga krajowa 52 od granicy z Czechami w Cieszynie do węzła w Głogoczowie jest jednym z najruchliwszych szlaków na południu Polski. Przebiega m.in. przez Bielsko-Białą, Kęty, Andrychów, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską.

Logo PAP