Ruszył przetarg na kolejny odcinek Via Carpatii

2021-08-18-Fot-GDDKiA
Fot. GDDKiA

[2021-08-18] Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę prawie 14 km drogi ekspresowej S19 – od granicy województw lubelskiego i mazowieckiego do Międzyrzeca Podlaskiego (Lubelskie). S19 będzie częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia.

W Międzyrzecu Podlaskim Via Carpatia będzie się krzyżowała z przyszłą autostradą A2 Siedlce – Biała Podlaska, która jest też realizowana, co spowoduje, że w ciągu najbliższych kilku lat zmieni się na lepsze układ komunikacyjny w północnej części województwa lubelskiego, a to przyczyni się do rozwoju tego regionu.

Ogłoszony przetarg dotyczy zaprojektowania i budowy S19 od granicy województwa mazowieckiego i lubelskiego do Międzyrzeca Podlaskiego. Wykonawca będzie odpowiadać za realizację 13,7 km drogi ekspresowej, w tym na odcinku 6,2 km istniejącej obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego dobudowana zostanie druga jezdnia i obwodnica zostanie dostosowana do kategorii ruchu przewidzianej dla drogi ekspresowej.

Inwestycja zakłada również przebudowę węzłów: Międzyrzec Podlaski Północ, Międzyrzec Podlaski Południe, a także budowę m.in. dróg dojazdowych i lokalnych, przejść dla dużych i średnich zwierząt, Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP).

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 39 miesięcy na prace projektowe i roboty wraz uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Do czasu robót nie wlicza się przerw zimowych od 16 grudnia do 15 marca. – Chcielibyśmy bardzo, aby wyłonić wykonawcę już w następnym roku, aby te prace, roboty budowlane mogły być realizowane już w 2023 r. – powiedziała zastępca dyrektora lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Edyta Szewczyk.

Inwestycja realizowana będzie w systemie Projektuj i buduj, w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.

Na początku sierpnia GDDKiA ogłosiła przetargi na zaprojektowanie i budowę dwóch innych odcinków drogi ekspresowej S19 w Lubelskiem. Przetargi te dotyczą budowy blisko 16 km trasy S19 Lubartów-Kock oraz dobudowy drugiej jezdni do istniejącej obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej o długości prawie 8 km. W lutym podpisano już umowę na realizację 23-kilometrowego odcinka S19 Lubartów–Lublin.

Natomiast w południowej części woj. lubelskiego aż do granicy woj. podkarpackiego budowa trwa na wszystkich odcinkach nowej S19, w wielu miejscach prace są bardzo zaawansowane – kierowcy korzystają już z odcinka od węzła Janów Lubelski Południe do węzła Lasy Janowskie.

Droga ekspresowa S19 w Lubelskiem liczyć będzie w sumie około 200 km.

S19 ma stać się główną trasą komunikacyjną na kierunku północ-południe we wschodniej części Polski i stanowić część międzynarodowej trasy Via Carpatia, która ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji.

logo PAP