Zachodniopomorskie: rozbudowa głównej drogi w nadmorskim Mielnie

2020-06-02-Fot-unsplash-dan-carlson

Fot. unsplash/dan-carlson

[2020-06-02] Zakończono roboty w pierwszym etapie rozbudowy głównej drogi w nadmorskim Mielnie. Koszt jej kilometrowego odcinka wyniósł ponad 10,5 mln zł. – 5 czerwca planujemy odbiór techniczny inwestycji – poinformował w poniedziałek rzecznik Starostwa Powiatowego w Koszalinie Jerzy Banasiak.

Pierwszy etap prac rozbudowy drogi powiatowej, która łączy nadmorskie miejscowości gminy Mielno i przebiega przez miasto, rozpoczął się po ubiegłorocznym sezonie letnim, z początkiem września. Objął ul. 6 Marca, czyli kilometrowy odcinek głównej drogi dawnej miejscowości Unieście (obecnie to część miasta Mielna. Toruńska spółka wykonała zamówienie za ponad 10,5 mln zł. – Epidemia nie obniżyła tempa prac. Właściwe prace zakończono w terminie. 5 czerwca planowany jest odbiór techniczny inwestycji – poinformował Banasiak. Jednocześnie dodał, że droga jest już całkowicie dostępna dla użytkowników.

Przebudowa dotyczyła jezdni, chodników, zatok autobusowych, parkingów oraz kolizyjnych odcinków gazociągu i kanalizacji teletechnicznej. Budowana była ścieżka rowerowa, wykonane zostało nowe oświetlenie.

Inwestycja otrzymała rządowe wsparcie finansowe w kwocie ponad 5,3 mln zł w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Do realizacji zadania dołożyły z własnych budżetów gmina Mielno i powiat koszaliński.

Zarząd Dróg Powiatowych w Koszalinie posiada gotową dokumentację techniczną dla rozbudowy dalszych dwóch kilometrów pokrytej betonowymi płytami drogi powiatowej, przebiegającej wzdłuż głównej ul. Bolesława Chrobrego w Mielnie. Inwestycję planuje się rozbić na kolejne dwa etapy. Wartość każdego z nich, szacuje się, że będzie w podobnej wysokości do zrealizowanego pierwszego etapu.

– Trwają uzgodnienia między samorządami w kwestii przekazania drogi gminie Mielno. Dopiero gdy zapadną decyzje, w formie porozumienia, w tej sprawie, będzie też wiadomo, kto miałby być inwestorem dla dalszych etapów rozbudowy drogi, kto będzie odpowiedzialny za montaż finansowy dla tej kosztownej inwestycji i przeprowadzenie przetargów – powiedział Banasiak.

logo PAP