Charakterystyka walców tandemowych

wynajem walca tandemowego

Walce drogowe to maszyny przeznaczone do zagęszczania gruntu. Znajdują szerokie zastosowanie w robotach ziemnych i zagęszczaniu mas nawierzchniowych przy budowie dróg. Walce drogowe występują w kilku różnych rodzajach, a jednymi z najpopularniejszych są walce tandemowe. To właśnie im poświęcamy niniejszy wpis.

Czym są walce tandemowe?

Walce tandemowe, jak można domyślić się po ich nazwie, wyposażone są w dwa wały. Znane są również jako walce dwuwałowe oraz dwuosiowe. Mogą to być zarówno walce wibracyjne, jak i wibracyjno-oscylacyjne – z wibracją z przodu i oscylacją z tyłu – za których pomocą można szybciej osiągnąć wymagane zagęszczenie, a także prowadzić prace na mostach i wiaduktach czy w pobliżu budynków o dużej wrażliwości.

Wielkości walców tandemowych

Walce tandemowe występują w różnych wielkościach. Trudno jednak o podanie konkretnych przedziałów, gdyż poszczególni producenci tych maszyn stosują swoje własne klasyfikacje. Firma Bomag dzieli swoje walce tandemowe na:

– lekkie walce tandemowe o masie roboczej mniejszej niż 5 ton,
– ciężkie walce tandemowe z ławą skrętną o masie roboczej od 5 do 12 ton,
– ciężkie walce tandemowe przegubowe o masie roboczej od 5 do 16 ton.

Walce Hamm dzielone są przez producenta na trzy linie:

– HD Compact Line, w której znajdują się maszyny o masie roboczej od 1,4 do 4,5 tony,
– Series HD+, czyli maszyny o masie roboczej od 7 do 14 ton,
– Series DV+, która obejmuje maszyny o masie roboczej od 7,5 do 10 ton.

Ogólnie rzecz biorąc, lekkie walce tandemowe wykorzystywane są do budowy ścieżek dla pieszych, prac remontowych i robót wykończeniowych o mniejszej skali. Znajdują również zastosowanie w ogrodnictwie oraz kształtowaniu krajobrazu. Przy budowie nowych dróg używane są raczej cięższe walce.

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie walca tandemowego?

Decydując się na wynajem walca tandemowego, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego masę roboczą i sposób oddziaływania na podłoże. To właśnie te parametry w największej mierze określają, jakie prace można wykonać za pomocą danej maszyny. Warto również zwrócić uwagę na udogodnienia dla operatora, takie jak reflektory robocze i oświetlenie bębna LED, podgrzewane lusterka czy klimatyzację, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo pracy.