Rozbudowa DK 94 zgodnie z planem

2021-07-27-Fot-Pixabay-jingoba
Fot. Pixabay/jingoba

[2021-07-27] Rozbudowa odcinka drogi krajowej nr 94 od Modlnicy do Giebułtowa k. Krakowa przebiega zgodnie z harmonogramem – ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Stan zaawansowania robót wynosi ok. 40 proc.; inwestycja powinna być gotowa na koniec tego roku.

Przebudowywany odcinek drogi krajowej nr 94, czyli wylot z Krakowa w kierunku Olkusza i dalej Śląska, jest jednym z bardziej zakorkowanych w kraju. Codzienne pokonuje go ponad 20 tys. aut.

Dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Pałasiński poinformował, że przebudowywany odcinek DK 94 o długości ok. 1,5 km od nowego ronda w Modlnicy do skrzyżowania w stronę miejscowości Giebułtów będzie trasą dwujezdniową, tzw. klasy głównej przyspieszonej (GP). Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec br.

Inwestycja zakłada rozbudowę drogi jednojezdniowej do parametrów dwujezdniowej oraz przebudowę trzech skrzyżowań na ronda dwupasmowe. W efekcie poprawi się bezpieczeństwo i komfort jazdy. Koszt zadania, które realizuje Strabag Infrastruktura Południe wynosi 35,5 mln zł.

W pierwszym etapie – zakończonym w maju ub.r. – rozbudowano 715-metrowy odcinek DK 94 wraz z rondem turbinowym w Modlnicy w miejscu skrzyżowania z drogą powiatową nr 2156K (ul. Ojcowską). Koszt inwestycji wyniósł ok. 14 mln zł brutto. Kolejny etap zakłada rozbudowę trasy w kierunku Szyc. Odcinkiem drogi krajowej nr 94 między Modlnicą i Giebułtowem, zgodnie ze średniorocznym pomiarem ruchu wykonanym w 2015 r., przejeżdża ponad 20 tys. pojazdów na dobę, z czego prawie 2,3 tys. to samochody ciężarowe.

logo PAP