Przegląd układarek do asfaltu

Układarki mas bitumicznych to zaawansowane i wszechstronne maszyny, które powszechnie wykorzystuje się do układania mieszanek mineralno-asfaltowych. Bez tych pojazdów trudno dziś sobie wyobrazić przeprowadzenie wielu prac drogowych, a zwłaszcza tworzenia oraz remontów nawierzchni. W niniejszym wpisie przyjrzymy się układarkom do asfaltu marki Volvo oraz Vögele, które są dostępne do wynajęcia w naszej firmie.

VOLVO P6820D ABG

VOLVO P6820D ABG to uniwersalna gąsienicowa układarka mas bitumicznych, która zapewnia optymalną efektywność pracy. Dbają o to zaawansowane rozwiązania techniczne opracowane przez zespół Volvo, takie jak m.in. elektroniczny system sterowania (Electronic Paver Management – EPM3), wygodny menedżer ustawień pozwalający na jeszcze szybszą kalibrację działania czy też niczym nieograniczona widoczność na wszystkie strony. Te wszystkie cechy w połączeniu z cichym środowiskiem pracy dla operatora dają prosty wynik – maszynę cechującą się wszechstronnością oraz wysoką ergonomią.

Mówiąc o rozściełaczu P6820D ABG nie można zapomnieć o światowej klasy stołach Volvo i szeregu udogodnień, które tylko poprawiają wyjściowe możliwości maszyny. Hydraulicznie sterowane płyty, dodatkowe profile czy systemy szybkozłącza sprawią, że opracowywana gotowa nawierzchnia będzie idealnie gładka.

Ostatni element układanki to światowej klasy podzespoły, zapewniające nie tylko bezkompromisową wydajność i bezproblemową pracę, ale również niski poziom hałasu oraz zużycia paliwa.

VOLVO ABG P7820C

Rozściełacz gąsienicowy Volvo ABG P7820C to połączenie świetnej wydajności oraz najwyższej precyzji prac nawierzchniowych. Pojazd został wyposażony w nowoczesny pulpit sterowniczy EPM II, który pozwala na szybkie i intuicyjne dobranie optymalnych ustawień. Z jego pomocą bez problemu można skonfigurować zarówno działanie silnika, jak też temperaturę stołu, a przy okazji na bieżąco monitorować postęp rozściełania.

Na tym możliwości systemu się oczywiście nie kończą, ponieważ pozwala on nawet na prognozowanie zużycia paliwa, dzięki czemu można z dużą dokładnością określić koszt eksploatacji maszyny. Zespół Volvo zaimplementował również inne rozwiązania mające na celu oszczędną pracę – jedną z takich funkcjonalności jest chociażby tryb Smart Power, który przyda się, gdy do pracy nie jest potrzebna pełna moc rozściełacza. Zautomatyzowana redukcja prędkości obrotowej nie tylko zmniejsza hałas, ale i zużycie paliwa – nawet o całe 30%.

Z kolei ogrzewany elektrycznie stół hydrauliczny VB 781 (2,5 m – 5,0 m) w połączeniu z systemem niwelacji MOBA 2 + 1 oraz czujnikiem kontroli materiału pozwoli uzyskać doskonałą powierzchnię i powtarzalne rezultaty w każdych warunkach.

VÖGELE SUPER 1800-3I

SUPER 1800-3i stanowi jedną z najpopularniejszych układarek marki Vögele w swojej klasie i jest chętnie wybierana przez ekipy budowlane na całym świecie. Nic w tym dziwnego – maksymalna szerokość układania wynosząca 10 metrów oraz niewielka długość maszyny sprawia, że radzi sobie zarówno przy poważnych inwestycjach, takich jak autostrady, jak też niewielkich projektach. Omawiany model został wyposażony w zupełnie nowy i ulepszony system napędowy, jednak rozściełacz wciąż zapewnia wysoką jakość i wydajność, do jakiej przyzwyczaiły nas poprzednie wersje pojazdu – nawet w czasie pracy z pełnym obciążeniem i w niesprzyjających warunkach.

Przy opracowywaniu SUPER 1800-3i zespół Vögele zastosował liczne rozwiązania mające na celu zminimalizowanie oddziaływania pojazdu na środowisko naturalne oraz zasobność portfeli inwestorów. Inżynierowie opracowali m.in. pakiet EcoPlus, który w znacznym stopniu zmniejsza zużycie paliwa, a przy okazji redukuje głośność pracy silnika i emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery.

Część dodatkowych funkcjonalności została zaprojektowana dla jeszcze większej wygody operatorów. Właśnie w tym celu powstał, chociażby system ErgoPlus, który zapewnia szereg zautomatyzowanych funkcji i przejrzystą konsolę, umożliwiającą bezproblemowe odczytywanie wskaźników nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych i słabym oświetleniu.