Adamczyk: projektujemy i ogłaszamy przetargi na budowę Via Carpathia od Lublina do Białegostoku

2021-05-12

[2021-05-12] Projektujemy i ogłaszamy przetargi na budowę Via Carpathia od Lublina do Białegostoku, odcinka, który ma zostać oddany w 2024 roku. Trwają też prace na odcinku Rzeszów-Barwinek – powiedział w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Pytany w Programie 1 Polskiego Radia o postępy prac na budowie trasy, Adamczyk powiedział, że obecnie „projektujemy i ogłaszamy przetargi na budowę Via Carpathia od Lublina do Białegostoku, odcinka, który ma zostać oddany w 2024 roku”.

Jak dodał, „trwają też prace na odcinku Rzeszów-Barwinek”, gdzie najtrudniejszymi elementami budowy są obiekty inżynieryjne, takie jak tunele czy estakady. Zdaniem Adamczyka to prace, które najbardziej absorbują budowniczych. „Realizujemy je w najnowocześniejszych technologiach światowych, w systemie nawisowym” – powiedział minister.

Wcześniej w tym miesiącu podczas Kongresu 590 Adamczyk zapowiedział, że odcinek drogi Via Carpathia między Rzeszowem a Lublinem ma zostać oddany do końca tego roku. Minister podkreślił wówczas, że budowa Via Carpathia to wielki projekt, który powinien być obecny w rozmowach w każdym z państw Unii Europejskiej.

„8800 km drogi Via Carpathia wraz z odnogami to tak naprawdę droga życia (…) całej Europy Środkowo-Wschodniej. Via Carpathia to zmiana sposobu myślenia, to inne pojmowanie układu transportowego Europy. To nie tylko układ wschód-zachód, ale szczególnie układ południkowy” – mówił.

Adamczyk dodał, że budowa tej trasy oznacza również otwarcie Bałtyku i państw Europy Północno-Wschodniej. Przypomniał, że inicjatorem powstania szlaku był śp. prezydent Lech Kaczyński.

Adamczyk zapowiedział, że obecnie głównym celem jest wpisanie szlaku do sieci bazowej TEN-T (Transeuropejska Sieć Transportowa). „To jest takie bardzo skuteczne narzędzie i powiedziałbym klucz do sukcesu, i to jest nasz główny cel” – dodał. Decyzje w tej sprawie mają zapaść w 2023 roku.

Droga Via Carpathia w Polsce będzie miała ponad 700 km długości i przebiegnie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Jej częścią, oprócz S19, będzie również m.in. S61.

Idea utworzenia szlaku Via Carpathia została zapoczątkowana w 2006 r. w Łańcucie (Podkarpackie) przez ministrów Litwy, Polski, Słowacji i Węgier pod patronatem ówczesnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Via Carpathia ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Szlak ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) wskazuje budowę szlaku jako główny priorytet inwestycyjny.

W naszej ofercie znajdą Państwo nowe walce do robót ziemnych marki HAMM. Przy tylu pracach drogowych na pewno znajdą zastosowanie. Zapraszamy do kontaktu.