Przebudowa drogi w Jaworznie ma kosztować 35 mln zł

2021-07-08-Fot-UM-Jaworzno
Fot. UM Jaworzno

[2021-07-08] Kosztem ponad 35,5 mln zł przebudowany zostanie ok. 1,5-kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 79 w dzielnicy Byczyna w Jaworznie. Droga zostanie poprowadzona nowym śladem i częściowo będzie wiodła estakadą. Inwestycję w większości sfinansuje budżet państwa.

We wtorek, 6 lipca podpisano umowę na realizację przedsięwzięcia.

Obwodnica Byczyny w Jaworznie to jeden z dwóch ostatnich odcinków przebiegającej przez Jaworzno drogi nr 79 (łączącej Kraków z Bytomiem), który nie został dotąd przebudowany. Modernizacja ma poprawić komfort życia mieszkańców dzielnicy, której centrum należy do najgłośniejszych miejsc w mieście z powodu intensywnego ruchu tranzytowego na styku dwóch województw – śląskiego i małopolskiego.

Drogowcy wyliczyli, że dziennie drogą przez Byczynę przejeżdża średnio ok. 15-17 tys. samochodów, z czego ok. 80 proc. to ruch tranzytowy. „Dzięki tej inwestycji będzie ewidentnie bezpieczniej, bo wraz z estakadą zostanie przebudowany dotychczasowy ślad drogi, a to rozwiązanie daje nadzieję, że ruch w centrum osiedla zostanie uspokojony” – informuje Urząd Miasta w Jaworznie.

Samorząd od lat modernizuje układ drogowy w mieście w ramach programu inwestycyjnego „Miasto Twarzą do Autostrady”. Obwodnica Byczyny to szósta część tego przedsięwzięcia.

„Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że dobrze zaplanowany przebieg tej drogi w wielu miejscach powoduje, iż nie mamy do czynienia z korkowaniem. Droga stała się bezpieczniejsza –  stosunkowo mało jest zdarzeń niebezpiecznych, a takich, gdzie kończy się to tragediami, w zasadzie prawie nie ma – mówił prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Działania samorządu Jaworzna w zakresie przebudowy dróg chwalił minister Adamczyk. „Wszystko to, co działo się i dzieje w Jaworznie – dawałem to wielokrotnie za przykład – jest dobrym wzorcem dla samorządów, jak można uruchomić wyobraźnię, zaangażować swoich współpracowników do tego, aby realizować miasto swojej przyszłości – a przecież takim jest dobrze skomunikowane Jaworzno, zabudowane nową siecią ulic, nowymi inwestycjami” – mówił szef resortu infrastruktury.

Modernizację w Byczynie zaprojektowano tak, by nowy odcinek drogi był krótszy i łatwiejszy do pokonania, ponieważ droga częściowo przebiegnie estakadą powyżej osiedla. Przebudowa obejmie fragment drogi od ul. Barana. Na dalszym odcinku droga będzie odsunięta od dotychczasowej lokalizacji w kierunku północnym, by powrócić na stary ślad DK-79 w obrębie przysiółka Koszówki. Następnie w obrębie ul. Rapackiego i Nauczycielskiej zaprojektowano połączenie starego i nowego śladu drogi, ze skrzyżowaniem i sygnalizacją świetlną.

Przekroczenie ul. Gwardzistów i potoku Byczynki nastąpi poprzez wykonanie ponad 150-metrowego pięcioprzęsłowego wiaduktu drogowego, przez który poprowadzony zostanie ruch drogowy nad potokiem i ulicą. Zlikwidowane będą niektóre skrzyżowania, powstaną ekrany akustyczne („zielone ściany”), nowe chodniki, zatoki autobusowe, sygnalizacja świetlna i drogowa infrastruktura techniczna. Wykonawcą inwestycji będzie firma Banimex. Jak poinformował we wtorek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, w latach 2018-21 w ramach rządowego funduszu rozwoju dróg, w woj. śląskim na modernizację dróg lokalnych przeznaczono ponad 0,5 mld zł. Prowadzona jest także modernizacja dróg krajowych i wojewódzkich, a także budowa kolejnych odcinków tras A1 i S1.

logo PAP