PORR zaprojektuje i wybuduje odcinek S19

Fot. unsplash/jamar-penny
Fot. unsplash/jamar-penny

[2021-03-23] Firma PORR Polska za 526,2 mln zł zaprojektuje i zbuduje ok. 16-km odcinek drogi S19 Kuźnica-Sokółka (Podlaskie). W piątek, z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i wiceministra Rafała Webera, na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Kuźnicy podpisano umowę w tej sprawie.

Realizująca inwestycję Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że powstanie łącznie 15,8 km drogi dwujezdniowej ekspresowej Kuźnica-Sokółka z czego 10,5 km będzie ekspresówką, a 5,2 km w standardzie drogi głównej przyspieszonej. Cała droga ma być dostosowana do ciężkiego ruchu.

S19 w Podlaskiem będzie się zaczynać od Kuźnicy. Przy samym przejściu granicznym powstanie sześć pasów ruchu: dwa przy wjeździe do Polski, cztery w stronę wyjazdu na Białoruś. Będą dwa węzły drogowe: Kuźnica i Sokółka Północ. Powstanie 12 różnych obiektów inżynierskich, w tym most na rzece Łosośna, jeden wiadukt kolejowy. Będzie kilka miejsc obsługi podróżnych: Popławce (dla wjeżdżających do Polski) i Wojnowce – dla wyjeżdżających na Białoruś.

W Wojnowcach ma powstać System Buforowania Pojazdów Ciężarowych i Osobowych. Będzie tam parking dla 860 tirów i 210 aut osobowych, autobusów, będą ładowarki do aut elektrycznych – poinformował dyrektor GDDKiA w Białymstoku Wojciech Borzuchowski. Wszystko ma poprawić obsługę ruchu granicznego.

Budowa drogi ma się zacząć w trzecim kwartale 2022 r., a zakończyć na przełomie 2024 i 2025 r.

Inwestycja na S19 ma poprawić komfort przekraczania granicy z Białorusią w Kuźnicy, a cała infrastruktura drogowa także ogólne warunki do walki z przemytem towarów. Polsko-białoruskie drogowe przejście graniczne (na zewnętrznej granicy UE) to ważne miejsce dla międzynarodowego transportu – ostatnio rozbudowane dzięki środkom z programów transgranicznych. Przybyło pasów odpraw, przebudowano infrastrukturę. Od 2018 r. wydano na ten cel łącznie ok. 20 mln zł.

GDDKiA podsumowała, że zawarta w piątek umowa to piąty podpisany kontrakt z przetargów ogłoszonych na S19 w Podlaskiem w 2020 r. Łącznie w realizacji jest teraz 56 km tej trasy w regionie jako drogi ekspresowej i ponad 18 km na drogach krajowych (dk 19 i dk65), które też są elementami Via Carpatii. Łącznie GDDKiA realizuje 10 odcinków S19.

logo PAP