Obwodnica Kolbuszowej. Prawie 3 mln zł na dokumentację

2021-02-25-Fot-unsplash-scott-graham
Fot. unsplash/scott-graham

[2021-03-22] Niemal 2,9 mln zł kosztować będzie przegotowanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Kolbuszowej (Podkarpackie) w ciągu drogi krajowej nr 9 – poinformowała PAP w środę rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus.

Dodała, że najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła firma Promost Consulting, jej wartość to niemal 2,9 mln zł. „Jeśli od dokonanego wyboru oferty nie wpłyną odwołania, możliwe będzie wkrótce podpisanie umowy” – podkreśliła Rarus.

Wybrana firma będzie musiała wykonać studium korytarzowe, studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej. Przetarg obejmował również przygotowanie materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Jak wyjaśniła Rarus, głównym celem studium korytarzowego i studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej jest znalezienie „optymalnego korytarza obwodnicy i uzyskanie dla niego decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach”. „Dokonane zostanie również pełne rozpoznanie geologiczne i ustalone zostaną granice pasa drogowego nowego odcinka drogi krajowej nr 9” – dodała.

Zwycięzca przetargu będzie zobowiązany również przeanalizować możliwość przeprowadzenia obwodnicy zarówno po stronie wschodniej, jak i zachodniej miasta. Jak podkreśliła Rarus, ostatecznie przebieg nowej drogi zostanie ustalony w planowanej do uzyskania w ramach zamówienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Rzeczniczka zaznaczyła, że dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. „Nowa trasa ułatwi bowiem tranzyt w ciągu drogi krajowej nr 9, która łączy Radom oraz Rzeszów, i dalej w kierunku południowym do przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku” – powiedziała.

Obwodnica Kolbuszowej o długości ok. 8,5 km ma być realizowana w systemie „projektuj i buduj”. Powstanie w latach 2026-2028, w nowym śladzie drogi krajowej nr 9.

Inwestycja należy do rządowego programu budowy 100 obwodnic. Zakłada on, że do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Szacunkowy koszt ich budowy ma wynieść blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Na Podkarpaciu w ramach programu ma powstać osiem obwodnic.

logo PAP