Podkarpackie/ Ogłoszono przetarg na studium korytarzowe obwodnicy Miejsca Piastowego

2020-10-05-Fot-unsplash-scott-graham

Fot. unsplash/scott-graham

[2020-10-05] Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła w poniedziałek, 5 października 2020 przetarg na wykonanie m.in. studium korytarzowego dla budowy obwodnicy Miejsca Piastowego koło Krosna na Podkarpaciu.

Jak zaznaczył podczas konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Rafał Weber, ogłoszenie przetargu oznacza, że „rozpoczynamy pracę nad budową obwodnicy Miejsca Piastowego, a nawet szerzej nad budową nowego ciągu drogowego, nowej drogi krajowej nr 28, która będzie omijała Miejsce Piastowe, Iwonicz, Rymanów, Besko i Zarszyn”.

Obwodnica Miejsca Piastowego jest jedną z ośmiu na Podkarpaciu inwestycji, jakie znalazły się w rządowym programie budowy 100 obwodnic.

– Mam nadzieję, że w 2025 roku będziemy w stanie już prowadzić prace wykonawcze polegające na projektowaniu lub nawet na budowaniu nowego ciągu drogowego – mówił Weber.

Obwodnica będzie liczyć ponad 20 km; ma kosztować blisko 500 mln zł.  -Na jej budowę mamy zabezpieczone środki finansowe – podkreślił wiceminister.

W ocenie Webera obwodnica Miejsca Piastowego pozwoli m.in. na zwiększenie ruchu turystycznego w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.

Głównym celem studium korytarzowego i studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej jest znalezienie optymalnego korytarza obwodnicy i uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Następnie dokonane zostanie rozpoznanie geologiczne i ustalenie granic pasa drogowego przyszłej obwodnicy.

Ostatecznie przebieg nowej drogi zostanie ustalony w planowanej do uzyskania, w ramach zamówienia, decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy. Budowa potrwa dwa-trzy lata.

logo PAP