Pandemia koronawirusa ogranicza ruch na drogach

Autostrada-A4

Fot. Grupa Stalexport Autostrady

O ponad połowę zmalał w ubiegłym tygodniu ruch na płatnym odcinku autostrady A4 między Katowicami a Krakowem. Takie dane podaje zarządca drogi. Ubyło przede wszystkim aut osobowych, choć zauważalnie mniej jest także ciężarówek.

Informację o zmianach natężenia ruchu w poszczególnych tygodniach tego roku w stosunku do podobnych okresów rok wcześniej, podała w poniedziałek Grupa Stalexport Autostrady. Ze względu na potencjalny wpływ spadku ruchu na tegoroczne wyniki spółki zarządzającej płatnym odcinkiem drogi dane te mają być od tej chwili publikowane co tydzień. – Zarząd spółki spodziewa się, iż skutki rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 oraz zachorowań na COVID-19 mogą mieć istotny wpływ na przyszłe wyniki operacyjne i finansowe oraz działalność grupy – oceniają przedstawiciele spółki Stalexport Autostrady w poniedziałkowym raporcie. – Jednocześnie na chwilę obecną skala tego wpływu nie jest możliwa do oszacowania – dodają.

Faktyczny rozmiar przyszłego wpływu skutków rozprzestrzeniania się koronawirusa na działalność spółka zarządzającej m.in. płatnym odcinkiem A4 trudno oszacować, bo uzależniony jest od czynników, będących poza jej kontrolą. – Do najistotniejszego ryzyka, które dostrzega Zarząd, należy obecnie ryzyko wprowadzenia ograniczeń w samochodowym ruchu osobowym i ciężarowym na terenie kraju lub województw małopolskiego i śląskiego oraz dalszych ograniczeń dla międzynarodowego transportu samochodowego przez państwo polskie oraz państwa ościenne – czytamy w komunikacie.

Z danych przedstawionych przez spółkę wynika, że w minionym tygodniu, w odniesieniu do sytuacji sprzed roku, ruch samochodów osobowych na autostradzie Katowice-Kraków zmalał o 61,9 proc., a ruch ciężarówek o 15,2 proc. Średnio ruch był mniejszy o 53,5 proc. Tydzień wcześniej średni spadek ruchu wynosił 15,9 proc. – ciężarówek było mniej o 0,7 proc., a samochodów osobowych o 19,1 proc.

Łącznie, w ciągu dwunastu pierwszych tygodni br., ruch na autostradzie Katowice-Kraków zmniejszył się rok do roku o 4,2 proc. Na samochody osobowe przypada 4,3 proc., a na ciężarówki 3,4 proc.

W całym minionym roku z płatnego odcinka autostrady A4 między Katowicami a Krakowem korzystało średnio 45,6 tys. pojazdów na dobę. Ubiegłoroczne średnie natężenie ruchu było zbliżone do poziomu z roku 2018.

Zarząd Stalexport Autostrady poinformował jednocześnie, że działalność operacyjna firmy prowadzona jest bez istotnych zakłóceń. – Grupa wdraża wszystkie wytyczne rekomendowane przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz pozostałe instytucje państwowe ze szczególnym uwzględnieniem zaleceń dotyczących bezpieczeństwa, zdrowia i higieny – czytamy w raporcie.

Wstrzymane zostały podróże służbowe, ograniczane są kontakty bezpośrednie pracowników wewnątrz firmy, uruchomiono na szerszą skalę tryb pracy zdalnej pracowników biurowych. W kontaktach biznesowych powszechnie wykorzystywane są zdalne metody komunikacji. – Jednakże z uwagi na fakt, że ok. 99 proc. przychodów Grupy w roku 2019 (351,5 mln zł) stanowiły przychody z poboru opłat na odcinku autostrady A-4 Katowice-Kraków (347,4 mln zł), (…) dla wyników Grupy istotne będą wszelkie zmiany ruchu na tym odcinku autostrady, na co wpływ ma rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 oraz zachorowań na COVID-19, a w szczególności wytyczne i ograniczenia organów i instytucji państwowych związane z poruszaniem się obywateli – podała w poniedziałek Grupa.

Logo PAP