Ogłoszono przetargi na odcinki S19

2020-08-03-Fot-Pixabay-jackmac34

Fot. Pixabay/jackmac34

[2020-08-03] Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku ogłosiła  trzy przetargi na projekt i budowę kolejnych odcinków trasy S19 Via Carpatia: Ploski-Haćki-Bielsk Podlaski Zachód-Boćki, które mają stanowić tzw. obejście Bielska Podlaskiego.

Odcinki Ploski-Haćki (od rzeki Narew), Haćki-Bielsk Podlaski Zachód i Bielsk Podlaski Zachód – Boćki to łącznie ok. 30 km przyszłej drogi ekspresowej S19. Jak podaje GDDKiA, będą stanowić obejście Bielska Podlaskiego od strony zachodniej, co pozwoli wyprowadzić z miasta ruch samochodów ciężarowych jadących tędy z północy na południe. Ruch ciężarówek zostanie na DK 66.

5 sierpnia przetargi ukażą się w Dzienniku Urzędowym UE, a oferty firmy mogą składać do 9, 11 i 14 września.

W sumie w województwie podlaskim w procedurze przetargowej jest siedem odcinków S19 o długości 77,5 km. Ten międzynarodowy szlak komunikacyjny na połączyć północ z południem Europy.

Odcinek Ploski-Haćki to blisko 9 km planowanej drogi. Ma powstać 18 różnych obiektów inżynierskich, dwa miejsca obsługi podróżnych: Haćki Wschód i Haćki Zachód. Niemal identyczny, jeśli chodzi o długość, jest fragment Haćki – Bielsk Podlaski Zachód (9 km). Na tym odcinku – ze względu na bliskość miasta – zlokalizowano dwa węzły – Bielsk Podlaski Północ i Bielsk Podlaski Zachód. Powstanie też siedem wiaduktów. Odcinek Bielsk Podlaski – Boćki będzie miał nieco ponad 12 km. Powstanie węzeł Boćki i sześć wiaduktów.

Umowy z wykonawcami w tych przetargach mają być zawarte w 2021 r., a budowa ma się zacząć w 2022 r. i potrwać do 2024 r.

Via Carpatia będzie miała ogromne znaczenie nie tylko dla poprawy warunków komunikacyjnych, bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale także dla gospodarki.

Ta trasa budowana jest już na odcinkach w Podkarpackiem na północ od Rzeszowa i w Lubelskiem na południe od Lublina. Dodał, że w fazie przetargów są odcinki na północ od Lublina, GDDKiA czeka na oferty w przetargach na projekt i budowę kilku odcinków w Podlaskiem.

Kwota przeznaczana na dwie obecnie największe inwestycje drogowe w Podlaskiem – na drogi S19 Via Carpatia i S61 Via Baltica – to 15 mld zł.

Oprócz tych dróg powstaje też trasa S61.

Burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski wskazał, że aby rozwiązać problemy komunikacyjne Bielska Podlaskiego prócz modernizacji drogi krajowej 66 i budowy S19 konieczna jest jeszcze budowa łącznika pomiędzy tymi drogami i ma nadzieję, że wkrótce te kwestie zostaną rozwiązane.

GDDKiA podała, że nie ma jeszcze rozstrzygnięć ws. przebiegu rozwiązań komunikacyjnych w rejonie miejscowości Studziwody. Powodem są protesty mieszkańców, którzy złożyli odwołania do RDOŚ. 31 sierpnia GDDKiA ogłosi jeszcze przetarg na projekt i budowę podlaskich odcinków S19: Leszczka – Chlebczyn (na południu regionu) i Kuźnica – Sokółka na S19 powyżej Białegostoku.

logo PAP