Otwarto oferty w przetargu na budowę obwodnicy Brzezia

2020-10-22-Fot-Pixabay-pasja1000

Fot. Pixabay/pasja1000

[2020-10-22] Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o otwarciu ofert na budowę obwodnicy miejscowości Brzezie w ciągu drogi krajowej nr 25 w województwie pomorskim. Zadanie chce realizować siedem firm i konsorcjów.

Obwodnica Brzezia ma być pierwszą zrealizowaną z pięciu planowanych do wykonania w Pomorskiem w ramach rządowego „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”.

GDDKiA poinformowała w środę o otwarciu ofert na budowę obwodnicy Brzezia. Zadanie chce realizować siedem firm i konsorcjów.

Najtańszą ofertę przedstawiło konsorcjum firm Polimex Infra i Mostostal, które chce budować za nieco ponad 32,1 mln zł. Najwyższą cenę zaproponowało konsorcjum Kobylarnia i Mirbud. Zamierza wykonać zadanie za ponad 47,8 mln zł. Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia kwotę ponad 56,3 mln zł.

Wszyscy oferenci zadeklarowali przedłużenie na 5 lat okresu gwarancji jakości na warstwy nawierzchni, z wyłączeniem tej ścieralnej,  oraz skrócili termin realizacji kontraktu o 3 miesiące.

Obwodnica Brzezia będzie miała długość ok. 4,5 km. Pozwoli ominąć miejscowość od południowego zachodu i wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum Brzezia.

Obecna droga krajowa nr 25 prowadząca przez Brzezie jest wąska, generuje wiele zagrożeń dla uczestników ruchu. Uniemożliwia wybudowanie chodników bez wyburzeń wielu budynków. „Budowa obwodnicy przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa ruchu drogowego, płynności ruchu i z rezultacie komfortu podróżowania. Wpłynie także pozytywnie na ochronę środowiska” – podał zespół prasowy GDDKiA.

W ramach rządowego „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030” w Województwie Pomorskim powstanie pięć obwodnic. Oprócz tej Brzezia planowane są obwodnice: Słupska i Kobylnicy w ciągu DK 21 (trwa przetarg na prace projektowe), Człuchowa w ciągu DK 22/25 (uzgadniany jest program inwestycji), Starogardu Gdańskiego w ciągu DK 22 (przygotowano studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe) i Sztumu w ciągu DK 55 (podpisano program inwestycji).

W sumie w całej Polsce w ramach programu budowy obwodnic powstanie sieć dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Koszt realizacji został oszacowany na blisko 28 mld zł.

Przy tego typu inwestycjach prace wykonywane przez rozściełacz asfaltu są nieodzowne. Mamy szeroką gamę w ofercie.