Obwodnica Skawiny ukończona

2021-10-19-Foto

[2021-10-19] Ostatni, czwarty fragment obwodnicy Skawiny k. Krakowa, na odcinku od DK44 do DW953, został we wtorek oddany do użytku. Budowa trasy o długości 2,3 km kosztowała ponad 42 mln zł. Inwestycja dofinansowywana jest ze środków unijnych, z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa małopolskiego, w wysokości ponad 31 mln zł.

Dokończenie budowy obwodnicy Skawiny pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum tego miasta, skróci czas przejazdu oraz zwiększy komfort podróży. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo ruchu, a przedsiębiorcy zyskają większą dostępność do terenów inwestycyjnych.

Otwarcie tej drogi to dobra informacja da mieszkańców gminy Skawina, ale także wszystkich mieszańców Małopolski, którzy podróżują w tej części regionu. Rozpoczęły się także prace koncepcyjne zmierzające do przedłużenia nowej trasy w kierunku Izdebnika w powiecie wadowickim – mówi Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.

To ważna inwestycja dla całej gminy, w której przygotowaniu i realizacji partycypował również samorząd lokalny.

– Mam ogromną nadzieję, że inwestycja będzie miała swoją kontynuację w formie przedłużenia drogi w kierunku sąsiedniej gminy Kalwaria Zebrzydowska i powiatu wadowickiego – mówi Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

Zadanie na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie zrealizowała w ciągu niecałych dwóch lat firma Energopol. Koszt wykonania tego fragmentu obwodnicy to ponad 42 mln zł, z czego przeszło 31 mln zł stanowią środki unijne, z regionalnego programu operacyjnego.

Ostatni odcinek obwodnicy Skawiny liczy 2,3 km długości. Łączy drogę krajową nr 44 z drogą wojewódzką nr 953. W ramach inwestycji wybudowano także dwa wiadukty (w miejscu skrzyżowania z drogą gminną) oraz dwa ronda, a wzdłuż całej trasy wytyczono bezpieczną ścieżkę rowerową.

Budowa obwodnicy Skawiny jest realizowana etapami od kilkunastu lat. Najpierw gmina Skawina wybudowała fragment obwodnicy, odchodzący od ul. Krakowskiej (droga krajowa nr 44) do skrzyżowania z ul. Nowoprzemysłową. W 2014 r. został zrealizowany dalszy fragment do ul. Energetyków, przebiegający w sąsiedztwie skawińskiej strefy gospodarczej, a w lipcu 2019 r. ukończono trzeci odcinek od skrzyżowania z ulicą Energetyków do skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego (DK44). Po zakończeniu ostatniego odcinka cała obwodnica Skawiny mierzy ponad 7 km – od ul. Krakowskiej (DK44) do drogi wojewódzkiej nr 953.

logo PAP