Obwodnica dla Przecławia i Warzymic

Obwodnica Przecławia i Warzymic

fot. GDDKiA

 

[2023-08-31] Oddano do użytku nową obwodnicę dla dwóch podszczecińskich miejscowości Przecław i Warzymice.

Wiąże się to z nowym przebiegiem drogi krajowej nr 13. To także pierwszy etap zmian na tej trasie.

Inwestycja za 85,9 mln zł

Umowę na realizację inwestycji, o wartości 85,9 mln zł, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z firmą Budimex w marcu 2021 roku. Przy czym termin oddania jej do ruchu wyznaczono na koniec marca 2024r. W ramach tej inwestycji, powstały dwa wiadukty nad obwodnicą, węzeł drogowy Przecław, a także przepusty.
Natomiast w maju bieżącego roku zakończono układanie nawierzchni. Ruszyły też roboty wykończeniowe. I jak informuje GDDKiA, odpowiednie tempo realizacji prac pozwoliło na oddanie drogi pół roku przed terminem kontraktowym.
Nowa dwujezdniowa obwodnica o długości 4,2 km rozpoczyna się od ronda Hakena w Szczecinie, a kończy na włączeniu w obecną DK13 na południe od Przecławia. Obwodnica oddziela ruch tranzytowy od lokalnego. Lokalną komunikację wspomagają też – prowadzące do węzła Przecław – drogi wybudowane przez Gminę Kołbaskowo, które zostały oddane do ruchu równocześnie z obwodnicą.

Dwie jezdnie i klasa GP

Obwodnica Przecławia i Warzymic to dwujezdniowa drogą klasy GP (główna o ruchu przyśpieszonym), o dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Przy czym, każda z jezdni posiada pobocze utwardzone o szerokości 1,5 m.

Dwa wiadukty i rondo

W ramach powyższej inwestycji powstały też dwa wiadukty drogowe nad obwodnicą, na węźle drogowym Przecław i w ciągu drogi lokalnej Kurów – Przecław. Na południowym końcu obwodnicy powstało rondo na połączeniu z dotychczasowym przebiegiem DK13.

Wygrodzenie i prędkości

Dodajmy, że obwodnicę wygrodzono od otaczającego terenu. A zgodnie z obowiązującymi przepisami trasą można poruszać się z prędkością 100 km/h. Na obwodnicy obowiązuje też zakaz ruchu rowerów i pojazdów wolnobieżnych oraz pieszych.

Nowy przetarg i przebieg DK13

Na obecnym etapie GDDKiA przygotowuje przetarg na realizację II etapu budowy tej obwodnicy i obwodnicy Kołbaskowa. W efekcie DK13 zyska nowy przebieg na odcinku od Szczecina do granicy polsko-niemieckiej w Rosówku.