Najczęstsze awarie maszyn budowlanych

Maszyny budowlane to skomplikowane konstrukcje składające się z setek, a nawet tysięcy części. Niektóre z nich są mniej podatne na uszkodzenia, a inne bardziej. Jakie są najczęstsze awarie maszyn budowlanych?

Awarie silnika

Jednymi z najpoważniejszych, a zarazem najpowszechniej występujących problemów z maszynami budowlanymi są awarie silnika. Do najczęstszych usterek zaliczyć można:

– uszkodzenie tłoków,

– pęknięcie pierścieni tłokowych,

– uszkodzenie turbiny,

– wyciek płynów chłodniczych i oleju,

– zatarcie łożyska korbowego,

– zatarcie całego silnika.

Awarie silnika są często poważne, a ich usunięcie kosztowne, dlatego warto zawczasu zadbać o regularne przeglądy maszyny.

Awarie mechanizmu gąsienicowego

Do innych często występujących problemów z maszynami budowlanymi zaliczyć trzeba awarie mechanizmu gąsienicowego. Mają one przede wszystkim podłoże eksploatacyjne. Szczególnie podatne na uszkodzenia są gąsienice gumowe, które ulegają szybkiej degradacji w wyniku dużych obciążeń dynamicznych i niekorzystnego oddziaływania podłoża. Koparki czy frezarki gąsienicowe z uszkodzonymi łańcuchami gąsienicowymi mogą zostać całkowicie unieruchomione, przez co nieodzowne staje się wezwanie serwisu.

Awarie układów chłodzenia i elektrycznego

Kolejnym układem maszyn budowlanych, którego często dotykają awarie, jest układ chłodzenia. Naturalnemu zużyciu podlegają wentylatory czy pompy wody – jeśli ich stan nie jest regularnie sprawdzany, mogą odmówić posłuszeństwa. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku układu elektrycznego. Najgroźniejsze są dla niego niskie temperatury i wilgoć, więc trzeba zwracać na niego szczególną uwagę w okresie zimowym. Warto okresowo sprawdzać, czy wtyczki nie są przetarte lub nasiąknięte wodą, a także czy w wiązkach instalacji nie ma luźnych i nieosłoniętych przewodów.

W przypadku awarii maszyny zapraszamy do zgłoszenia się do naszego serwisu maszyn drogowych i budowlanych. Wykonujemy naprawy bieżące, przeglądy, prace konserwacyjne oraz remonty generalne. Serwis świadczymy w naszej bazie w Rudzie Śląskiej, bezpośrednio na placu budowy oraz w innym miejscu wskazanym przez klienta.