W Łodzi zakończył się remont jednego z wiaduktów

2020-11-26-Fot-ZDiT-Łodz

Fot. ZDiT Łódź

[2020-11-26] We wtorek, 24 listopada zakończył się w Łodzi remont północnego wiaduktu na ul. Dąbrowskiego, który odgrywa ważną rolę w komunikacji m.in. osiedli Widzew i Olechów z pozostałymi częściami miasta. Od godzin popołudniowych kierowcy mogą ponownie używać na nim trzech pasów ruchu.

 – Remont ma strategiczne znaczenie dla ruchu w mieście i infrastruktury. Gotowy, wyremontowany wiadukt na ul. Dąbrowskiego przejmie ruch i umożliwi dodatkowy objazd podczas wyburzeń i budowania nowych obiektów na ul. Przybyszewskiego, które rozpoczniemy w przyszłym roku. Ponadto kończymy przygotowanie dokumentacji dla drugiego, południowego wiaduktu na Dąbrowskiego, który również mamy w planach wyremontować, jeśli otrzymamy dodatkowe środki od rządu – poinformował sekretarz Miasta Łodzi Wojciech Rosicki.

Generalny remont, który przeszedł północny wiadukt na ul. Dąbrowskiego, pozwoli na jego użytkowanie przez kolejnych kilkanaście lat. Jak zapewnił Zarząd Dróg i Transportu, wyremontowano wszystko od podstaw i filarów wiaduktu po jezdnie, schody i balustrady. Wykonano izolację i odwodnienie wiaduktu, wzmocniono jego konstrukcję, zerwano nawierzchnię i wykonano nowe nadbetony, a na nich położono od nowa jezdnię. Wyremontowano również kapy, czy miejsce gdzie znajduje się chodnik i zatoczka autobusowa.

Prace na ul. Dąbrowskiego rozpoczęły się w styczniu tego roku. Są one częścią większego projektu, obejmującego modernizację wiaduktów drogowych we wschodniej części Łodzi, w ramach którego powstaną także zupełnie nowe obiekty na Przybyszewskiego.

– Pozostały jeszcze prace porządkowe pod wiaduktem, które nie będą już miały wpływu na użytkowanie obiektu na górze, dlatego przeprowadzamy właśnie odbiory i dopuszczamy do ruchu całą szerokość jezdni, a od środy ponownie zatrzymywać się będą na wiadukcie autobusy, co ułatwi przesiadkę na kolej (pod wiaduktem znajduje się przystanek kolejowy Łódź Dąbrowa – przyp. red.) – podkreślił zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu (ZDiT) Marcin Woźniak.

Na przyszły rok miasto planuje rozpoczęcie procedury przetargowej oraz prace przy wyburzaniu i budowie od nowa wiaduktów na ul. Przybyszewskiego. Jeśli przyznane zostanie dofinansowanie, rozpocznie się też remont południowego wiaduktu na ul. Dąbrowskiego.

Jak zapewnia ZDiT, wszystkie wiadukty są co kwartał sprawdzane i prowadzone przez firmy zewnętrzne badania techniczne potwierdzają, że można z nich dalej bezpiecznie korzystać przy zachowaniu obecnych ograniczeń.

logo PAP