Latem S5 połączy się z autostradą A1

21-12-13-Fot-S5
Fot. GDDKiA

[2021-12-14] Budowa drogi ekspresowej S5 od granicy z woj. wielkopolskim przez Bydgoszcz do autostrady A1 obejmowała siedem odcinków. W budowie pozostają jeszcze dwa łączące Bydgoszcz z węzłem autostradowym Nowe Marzy. Wykonawca zapewnia, że nową drogą pojedziemy w przyszłym roku.

Pod koniec października zaawansowanie prac na odcinku drogi ekspresowej S5 Nowe Marzy (połączenie z autostradą A1) – Świecie Południe (Dworzysko,) realizowanym przez Budimex, przekroczyło już 50%. Prace budowlane koncentrują się na ciągu głównym drogi, aby zapewnić jak najszybciej maksymalną przepustowość nowej trasy.

Prace są realizowane na odcinku drogi ekspresowej S5 od węzła Nowe Marzy (bez węzła) do węzła Dworzysko (z węzłem) o długości 23,3 km. Budowa prowadzona jest w sąsiedztwie „starej” drogi krajowej nr 5, po której odbywa się ruch. Dzięki wprowadzonym zmianom organizacji ruchu, możliwe było otwarcie nowych frontów robót. Postępy widoczne są zarówno na węzłach, jak i w głównym ciągu drogi.

Budimex planuje zakończyć roboty na głównym ciągu drogi do wakacji w 2022 r., a oddanie do użytku całości inwestycji ma nastąpić, zgodnie z terminem kontraktowym, do końca przyszłego roku.

Umowę na realizacje tego odcinka Budimex podpisał z inwestorem: Generalną Dyrekcją Dróg Krajowy i Autostrad w Bydgoszczy w kwietniu 2020 roku. Była to kolejna umowa po zerwaniu kontraktów z poprzednimi wykonawcami trasy S5 na północ od Bydgoszczy. Budimex kontynuuje prace po innym generalnym wykonawcy, który zrealizował tylko część prac (29%).