Ładowarka kołowa a gąsienicowa – porównanie

ladowarka

Na każdym placu budowy można spotkać wiele różnego rodzaju ciężkiego sprzętu. Jednym z najczęstszych widoków jest ładowarka, której zadaniem jest transportowanie sypkich materiałów, takich jak ziemia i gruz, a także udział w niwelacji terenu. Modele ładowarek mogą różnić się między sobą pod wieloma względami, jednak jedną z najistotniejszych kwestii jest rodzaj zastosowanego napędu. Czym w praktyce ładowarki kołowe różnią się od gąsienicowych?

Dlaczego napęd ma znaczenie?

Rodzaj napędu użytego w konstrukcji danego modelu ładowarki ma ogromne znaczenie z punktu widzenia jej funkcjonalności i zastosowania. Ładowarki kołowe to rozwiązanie wykorzystywane najczęściej ze względu na swoją wysoką mobilność. Ponieważ wyposażone są w koła z oponami, mogą bez przeszkód poruszać się po tych samych drogach, co pojazdy samochodowe – na krótkich dystansach nie wymagają one transportu. Świetnie poradzą sobie również poza drogami, pod warunkiem że podłoże jest odpowiednio stabilne i równe.

Ładowarki gąsienicowe to z kolei rozwiązanie stworzone specjalnie z myślą o pracy w trudnych warunkach terenowych. Wysoka powierzchnia styku metalowych gąsienic z podłożem daje większą przyczepność, dzięki temu ładowarka może z powodzeniem poruszać się po podłożu podmokłym, luźnym (np. w kamieniołomach) czy stromiznach zbyt niebezpiecznych dla ładowarki kołowej. Z drugiej strony ładowarki tego typu poruszają się dość wolno, a na drogach utwardzanych muszą być wyposażane w gumowe nakładki, by zmniejszyć ryzyko uszkodzenia nawierzchni. Gąsienice metalowe stosuje się głównie w ciężkich wersjach tych ładowarek powyżej 10 ton, natomiast małe ładowarki gąsienicowe (pomiędzy 1.5 a 5 ton) są najczęściej wyposażone w gąsienice gumowe, które bez problemu mogą być użytkowane, także na drogach i budowach gdzie istotnym elementem kontraktu są jak najmniejsze szkody w istniejącej nawierzchni.

Czy warto wypożyczyć ładowarkę?

Niezależnie od typu, ładowarka to drogi sprzęt, który wymaga odpowiedniego serwisu. Nie dla każdego przedsiębiorstwa jest więc dostępna. Rozwiązaniem problemu braku w wyposażeniu jest wynajem krótko- lub długoterminowy. Wynajmując ładowarkę, możesz znacznie zmniejszyć koszty prowadzenia działalności, a także zaspokoić zapotrzebowanie na maszyny, szczególnie przy wykonywaniu większych prac.