Kiedy wynajem maszyn drogowych to lepsza opcja niż nabycie ich na własność?

maszyny do budowy drogowej

Bezpieczeństwo oraz komfort jazdy w dużej mierze zależy od jakości dróg. Ta z kolei mocno uzależniona jest od klasy sprzętu użytego podczas jej budowy. Przedsiębiorstwa specjalizujące się w pracach drogowych mogą używać sprzętu własnego lub zdecydować się na jego wynajęcie. Wyjaśniamy kiedy druga z tych opcji jest lepszym rozwiązaniem i kiedy warto się na nią zdecydować.

Kiedy firma nie dysponuje własnym sprzętem

W takiej sytuacji są przede wszystkim ci z wykonawców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku – braki w potrzebnym wyposażeniu są wtedy czymś zupełnie normalnym. Długoterminowe wypożyczenie potrzebnych maszyn jest dużo bardziej przystępne pod względem finansowym, niż zadłużenie się na zakup własnego sprzętu. Jest to szczególnie istotne w dobie bardzo wysokiej inflacji.

Kiedy firma ma wysokie zapotrzebowanie na sprzęt

Z wynajmu maszyn drogowych często korzystają również firmy, które już mają pewną pozycję na rynku, ale ilość wykonywanych zleceń przewyższa ich zasoby sprzętowe. Wypożyczenie maszyn jako tymczasowego wsparcia pozwoli wykonywać więcej prac i tym samym osiągać lepsze wyniki finansowe bez ponoszenia dużych kosztów

Kiedy maszyna uległa awarii

Maszyny drogowe pracują pod dużymi obciążeniami i stąd są narażone na różnego rodzaju usterki. Wielu z nich da się uniknąć, dbając o regularne serwisowanie sprzętu, mimo to cały czas istnieje ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych awarii. Kupowanie nowych maszyn, które zastąpiłoby te wyłączone tymczasowo z użytku, jest zbyt dużym obciążeniem finansowym. Za to wypożyczenie zastępczego sprzętu jest dużo lepszym rozwiązaniem – maszyny można wynająć na czas potrzebny do wykonania prac, co pozwoli zminimalizować ewentualne straty finansowe.

Jakie są warunki wynajmu?

Z wynajmu maszyn drogowych mogą korzystać wszystkie przedsiębiorstwa budowlane, niezależnie od swojej wielkości i stażu na rynku. Cena wynajmu uzależniona jest od rodzaju maszyn, miejsca ich dostarczenia oraz okresu wynajmu – im dłuższy wynajem, tym niższe dobowe koszty.