Jak często regulować elementy robocze układarek?

Układarki mas bitumicznych, podobnie jak inne maszyny budowlane i drogowe, wymagają regularnych prac konserwacyjnych. Okresowe czyszczenie oraz regulacja poszczególnych podzespołów pozwala na wydajne działanie sprzętu – bez kosztownych awarii i przestojów w pracy. Odpowiedni stan techniczny ma też niebagatelne znaczenie dla jakości tworzonych nawierzchni. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać prawidłowa konserwacja rozściełaczy i jak często należy dokonywać regulacji ich elementów roboczych.

Dlaczego okresowa regulacja rozściełaczy jest tak ważna?

Najważniejszym elementem roboczym całego rozściełacza jest stół – to właśnie on odpowiada za wytwarzanie powierzchni o równomiernie zamkniętej strukturze oraz uzyskanie wysokiego zagęszczenia wstępnego. Aby część mogła jednak bez przeszkód wyprofilować nawierzchnię według wymogów zleceniodawcy, powinna być odpowiednio wypoziomowana oraz utrzymana w należytej kondycji. Dbałość o dobry stan techniczny przynosi wymierne korzyści – od bezkompromisowej jakości wylewki, przez równomierną gęstość, aż po bezproblemową obsługę.

Jeżeli właściciel zaniedba lub całkowicie zignoruje konieczność przeprowadzania prac konserwacyjnych, efekt może być tylko jeden – tworzone nawierzchnie będą cechowały się złym wykonaniem, co przełoży się na ich krótszą żywotność i przyspieszone zużycie. Oddając do użytku drogę kiepskiej jakości, można narazić się nie tylko na poniesienie dodatkowych kosztów (związanych z m.in. poprawkami lub naprawą), ale także utratę zaufania ze strony klientów.

Negatywne następstwa nie dotyczą jednak wyłącznie samego odbiorcy gotowej inwestycji. Niewłaściwa konserwacja elementów roboczych układarki mas bitumicznych przekłada się na przedwczesne zużycie podzespołów – w efekcie właściciel pojazdu jest narażony na kosztowne naprawy i zakup dodatkowych części, co w znacznym stopniu zwiększa podstawowy koszt eksploatacji parku maszynowego.

Codzienna konserwacja układarek do mas bitumicznych

Najlepszym sposobem na utrzymanie dobrego stanu technicznego rozściełacza jest codzienne przeprowadzanie podstawowych prac konserwacyjnych. Jedną z ważniejszych czynności jest zadbanie o właściwy naciąg tylnej krawędzi stołu – wyrównanie tego elementu roboczego gwarantuje odpowiednie poziomowanie masy asfaltowej. Przed rozpoczęciem dnia pracy warto też przeprowadzić szybkie badania pod kątem problemów z osiowaniem. Kontrola powinna obejmować sprawdzenie kąta natarcia oraz wysokości przedłużenia.

Chociaż inspekcje przed rozruchem maszyn drogowych są niezwykle istotne, to nie można zapomnieć o dokładnym wyczyszczeniu pojazdów pod koniec dnia pracy. W czasie porządków należy zwrócić szczególną uwagę na te elementy stołu, które biorą bezpośredni udział w zagęszczeniu nawierzchni – mowa tutaj o m.in. listwach tamperów, płytach gładzących oraz listwach dogęszczających. Nie warto zwlekać z usunięciem zalegającego materiału, ponieważ temperatura rozgrzanego stołu roboczego znacznie ułatwia pozbycie się wszystkich resztek masy bitumicznej. Po przeprowadzeniu prac porządkowych można też spryskać stół środkiem antyadhezyjnym, który sprawi, że przyszła konserwacja będzie jeszcze sprawniejsza.

Chociaż nawet najdokładniejsze czyszczenie stołu roboczego nie sprawi, że nie będzie się on stopniowo zużywał, to regularne usuwanie zanieczyszczeń pozwoli znacznie wydłużyć żywotność poszczególnych elementów.

Jak często regulować elementy robocze rozściełacza?

Częstotliwość przeprowadzania kalibracji elementów roboczych układarki mas bitumicznych zależy przede wszystkim od intensywności prac oraz samego modelu stołu. Właśnie dlatego warto zdecydować się na stół roboczy dobrej jakości, który będzie nie tylko łatwy do wypoziomowania, ale także zachowa określone ustawienie przez długi czas. Dzięki temu wykonawca nie będzie narażony na uciążliwe i kosztowne przestoje w pracy, pogorszenie jakości wykonywanej nawierzchni oraz skrócenie cyklu życia komponentów swoich maszyn.

Ogólne zalecenie dotyczące zarówno procedury wyrównywania stołu, jak i częstotliwości przeprowadzania takiej czynności są określane przez samego producenta. W instrukcji obsługi można znaleźć też informacje dotyczące dopuszczalnej tolerancji w ustawieniu stołu roboczego. Poza pracami wskazanymi przez dostawcę maszyny, warto dokonać poważniejszego przeglądu pod koniec każdego sezonu – należy wówczas przeprowadzić nie tylko kalibrację elementów roboczych, ale także dokładnie pozbyć się wszystkich resztek asfaltu z trudno dostępnych miejsc.