E-Toll dla wszystkich kierowców

2021011017-Fot-Depositphotos-VIVOOO-01
Fot. Depositphotos/VIVOOO

[2021-11-17] Od 1 grudnia kierowcy na kilkunastu odcinkach dróg pożegnają się z tradycyjnym sposobem opłat za przejazd. Od 1 grudnia w życie wchodzi obowiązek korzystania z e-Tolla dla pojazdów do 3,5 tony na wybranych trasach. Na razie bramek nie będzie na autostradzie A2 na odcinku Konin-Stryków oraz na A4.

Opłaty w formie elektronicznej obowiązują w Polsce od kilku lat. Dotyczą one głównie kierowców ciężarówek, którzy korzystają z płatności viaToll. W czerwcu tego roku została wprowadzona forma płatności przez aplikację e-Toll, która z początkiem grudnia zastąpi viaTolla. Wtedy kierowcy ciężkich pojazdów będą zmuszeni do zainstalowania i korzystania z tej aplikacji. System ten obejmuje blisko 3,5 tysiąca kilometrów dróg w Polsce.
To jednak nie jedyna zmiana, która czeka na kierowców. Do obowiązkowej instalacji tej aplikacji będą zobowiązani również posiadacze samochodów osobowych, którzy będą podróżować autostradami. Na wielkopolskim odcinku A2 od Konina do Strykowa zostaną na stałe zlikwidowane bramki. Oznacza to, że nie będzie można zapłacić za przejazd gotówką. Podobnie będzie na dolnośląskim odcinku autostrady A4 Wrocław-Sośnica.

Kary za brak aplikacji

Ci, którzy nie zdecydują się z jakiegoś powodu zainstalować e-Tolla, będą musieli wykupić specjalny karnet autostradowy na jednej ze stacji benzynowych. Bilet ten będzie ważny przez 48 godzin. Kierowcy, którzy będą unikać opłaty za przejazd autostradą, będą musieli liczyć się z mandatami, jakie na nich czekają. Według przepisów, za brak aplikacji, a także karnetu, na kierowców będzie nałożona kara w wysokości 500 złotych. Dla tych, którzy będą posiadali aplikacje, a nie będzie ona połączona z siecią, albo nie będzie wystarczających środków na koncie, by zapłacić za przejazd, będzie istniało wyjście awaryjne. Będzie możliwość uregulowania opłat w ciągu 3 dni. Po tym czasie zostaniemy obciążeni mandatem w wyżej wspomnianej kwocie.

Kamery i lotne kontrole

Skąd służby będą wiedziały, że jedziemy bez ważnego biletu lub nie mamy włączonej aplikacji? Przede wszystkim dzięki kamerom, które zostaną zamontowane przy wjazdach oraz zjazdach z płatnych odcinków dróg. Oprócz tego weryfikacje będą prowadzone przez tzw. lotne kontrole, za które będą odpowiedzialni pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej oraz Inspekcji Transportu Drogowego.

Z e-Tollem łatwiej

Wprowadzenie e-Tolla ma ułatwić przejazd drogami ekspresowymi oraz na zawsze wyeliminować korki na bramkach. Na razie system będzie wprowadzony na dwóch odcinkach autostrad należących do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Docelowo ma ona obowiązywać wszystkie państwowe drogi ekspresowe. Kierowcy w Polsce mogą korzystać z aplikacji e-Toll już od 24 czerwca 2021 roku. Do tej pory zarejestrowało się w niej już blisko 560 tysięcy pojazdów.

Logo PAP