Podpisano umowę na drugą część Strefy Aktywności Gospodarczej w Nowej Hucie

2020-07-16-Fot-Kraków-Nowa-Huta-Przyszłości

Fot. Kraków Nowa Huta Przyszłości

[2020-07-16] Do końca listopada 2021 r. ma zostać przygotowana pod przyszłe inwestycje przemysłowe i usługowe północna część Strefy Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości” (SAG), która powstanie na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Branice”.

Umowę na zaprojektowanie i wybudowanie tego przedsięwzięcia podpisała w środę miejska spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości i małopolska firma budowlana Instbud.

Jak przypomniał Artur Paszko, prezes Kraków Nowa Huta Przyszłości, Park Naukowo-Technologiczny „Branice” stanowi największy fragment SAG. Zajmie ponad 17 hektarów terenów na północ od ulicy Igołomskiej, za znajdującymi się przy tej drodze zakładami przemysłowymi.

Według niego wybrany w przetargu wykonawca będzie miał czas do końca listopada przyszłego roku na przygotowanie obszaru pod przyszłe inwestycje przemysłowe i usługowe. Wartość podpisanej umowy to prawie 33,7 mln zł.

W wyniku realizacji zaplanowanych działań dla inwestorów przygotowanych zostanie 17 działek, które obecnie są w większości opuszczonym terenem poprzemysłowym. Działki te będą w pełni przygotowane do wybudowania tam np. biurowców czy nowoczesnych zakładów produkcyjnych. W ramach inwestycji pojawi się tam potrzebna infrastruktura techniczna. Teren zostanie też wyposażony m.in. w stojaki rowerowe, sieć WiFi i stację ładowania pojazdów elektrycznych.

Zgodnie z planami w północnej części Strefy Aktywności Gospodarczej powstanie ponad 1,5 kilometra dróg, prawie 2 kilometry chodników i 1,3 km ścieżek rowerowych. Na tereny zielone zostanie w sumie przeznaczonych ponad 2,2 hektara, z czego prawie 50 arów będzie miała strefa wytchnienia i relaksu, znajdująca się w centralnej części tego obszaru.

W sumie wartość wszystkich umów na realizację całej Strefy Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości” wynosi do tej pory ponad 92 mln zł. 2/3 tej kwoty stanowi dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Docelowo SAG obejmie prawie 40 hektarów terenów poprzemysłowych we wschodniej części Nowej Huty.

Zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk ocenił w środę, że zagospodarowanie gruntów po nowohuckim kombinacie to – oprócz obszarów Rybitw, Wesołej i terenów w pobliżu lotniska w Balicach – jedno ze strategicznych zadań dla rozwoju miasta. – W przypadku Nowej Huty Przyszłości możemy powiedzieć o najbardziej zaawansowanym etapie prac. Podpisana dzisiaj umowa oznacza, że po jej wypełnieniu pozostanie jedynie znalezienie chętnych do inwestowania na tym obszarze – ocenił.

W ocenie władz miasta, nowohucka SAG będzie terenem inwestycyjnym dla firm, posiadającym nie tylko niezbędną infrastrukturę, ale też sporo zieleni. – Z kolei przyszłe inwestycje przyczynią się do gospodarczego pobudzenia Nowej Huty – wskazał Muzyk.

Strefa Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości” to jeden z ważniejszych komponentów projektu strategicznego „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”. Obejmuje ona niemal 40 hektarowy obszar zlokalizowany na terenach poprzemysłowych.

W kwietniu tego roku została podpisana umowa na zaprojektowanie i wybudowanie południowej części SAG. Obecnie trwa inwentaryzacja tego terenu oraz przygotowanie dokumentacji niezbędnych do rozpoczęcia prac budowlanych. Rozpoczyna się też modernizacja kąpieliska w Przylasku Rusieckim.

logo PAP