Dlaczego frezarki gąsienicowe są powszechnie wykorzystywane przy remontach nawierzchni dróg?

Podczas prac remontowych na drogach, równie ważne co ułożenie nowej nawierzchni jest usunięcie starej, zniszczonej warstwy. Do tego celu wykorzystuje się frezarki drogowe, a szczególnie popularne są te wyposażone w gąsienicowy układ napędowy.

Czym są frezarki gąsienicowe?

Frezarki gąsienicowe są maszynami specjalistycznymi, które służą do frezowania twardych powierzchni takich jak asfalt czy beton. Dzięki zastosowaniu gąsienicowego napędu, maszyna lepiej przystosowuje się do prac na nierównej nawierzchni. Ich konstrukcja pozwala na dokładne i skuteczne usunięcie całej warstwy asfaltu lub betonu bez uszkadzania innych elementów infrastruktury drogowej.

Dlaczego frezarki gąsienicowe są wykorzystywane częściej, niż kołowe?

Frezarki drogowe z kołami również pozwalają na usuwanie starych warstw asfaltowych, jednakże maszyny z gąsienicami są znacznie bardziej wszechstronne. Ważnym elementem jest przede wszystkim podwozie gąsienicowe, dzięki któremu maszyna lepiej trzyma się nawierzchni. Gąsienice oferują znacznie lepsze osiągi na terenach trudno dostępnych lub o nierównej powierzchni. Kolejnym aspektem, który wpływa na popularność frezarek gąsienicowych jest ich wysoka wydajność. Maszyny te są w stanie pracować z dużo większą prędkością niż ich kołowe odpowiedniki, co pozwala na wykonanie prac w krótszym czasie i z mniejszym nakładem pracy. Warto podkreślić także, że frezarki gąsienicowe są bardzo precyzyjne. Wszystko to sprawia, że wykonawcy remontów dróg częściej stawiają na maszyny gąsienicowe.

Podsumowując, frezarki gąsienicowe cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją wszechstronność, wydajność oraz precyzję. Ich zastosowanie znacznie ułatwia i przyspiesza prace remontowe na drogach, co ma pozytywny wpływ na całokształt działań związanych z poprawą jakości dróg.