Rusza budowa węzła Łódź Retkinia na S14

Fot-Commons-Wikipedia

Fot. Commons Wikipedia

[2020-05-12] We wtorek rozpocznie się budowa węzła Łódź Retkinia na powstającym odcinku drogi ekspresowej S14, będącej zachodnią obwodnicą Łodzi. W związku z zaplanowanymi pracami nastąpi zmiana organizacji i ograniczenia w ruchu na ul. Maratońskiej w Łodzi.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Maciej Zalewski, prace budowlane na pierwszym realizowanym odcinku S14 wkraczają w kolejną fazę. – We wtorek rusza budowa węzła Łódź Retkinia, który powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania ulic: Maratońskiej i Sanitariuszek. Będzie wiązało się to ze zmianami i ograniczeniem ruchu. Prace będą obejmowały odcinek ul. Maratońskiej o długości ok. 1,2 km licząc od wspomnianego skrzyżowania – przekazał.

Ul. Maratońska po stronie północnej zostanie zwężona do 6,5 m, a ruch będzie odbywał się w obu kierunkach po jednym pasie. Na całym odcinku będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 30 km/h i zakaz wyprzedzania. Przystanki komunikacji miejskiej zostaną zachowane w miejscach, w których są obecnie. – Takie zmiany wymuszą także likwidację prowizorycznego ronda u zbiegu Sanitariuszek z Maratońską. W tym miejscu ponownie pojawi się skrzyżowanie trójwlotowe – w kształcie litery +T+” – dodał Zalewski.

Taka organizacja ruchu ma obowiązywać do jesieni br., kiedy mają nastąpić kolejne zmiany.

Budowa pierwszego odcinka S14, będącej zachodnią obwodnicą Łodzi, dotyczy ok. 12 km fragmentu między węzłami Łódź Lublinek i Łódź Teofilów. Inwestycję za 561,8 mln zł realizuje konsorcjum firm Budimex i Strabag. Drugi – 16-kilometrowy odcinek trasy – za 724,1 mln zł wykona chińska firma Stecol Corporation.

Nowa trasa połączy autostradę A2 z drogą ekspresową S8 i jest ostatnim brakującym elementem tzw. ringu autostrad i dróg szybkiego ruchu wokół Łodzi. Od północy tworzy go autostrada A2, od południa S8, a od wschodu – autostrada A1.

Licząca 28,5 km nowa trasa połączy się z oddanym do ruchu w 2012 r. fragmentem drogi ekspresowej S14, tworzącym obwodnicę Pabianic. Nowy odcinek drogi po zachodniej stronie aglomeracji łódzkiej wyprowadzi ciężki ruch samochodowy z Łodzi oraz: Pabianic, Zgierza, Konstantynowa Łódzkiego i Aleksandrowa Łódzkiego.

Logo PAP