Budowa obwodnicy Tuchowa idzie zgodnie z planem

2021-05-25-Fot-Pixabay-_pasja1000
Fot. Pixabay/pasja1000

[2021-05-25] Zgodnie z harmonogramem przebiega budowa obwodnicy Tuchowa (woj. małopolskie) w ciągu drogi wojewódzkiej 977. Według planów kierowcy pojadą nową trasą pod koniec roku. Inwestycja, kosztująca 63,5 mln zł, uzyskała dofinansowanie z funduszy europejskich.

Jak podkreślił w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas briefingu w Tuchowie, inwestycja, która poprawi codzienne życie mieszkańców miasteczka, jest realizowana w dobrym tempie, dobrej technologii i jakości.

„To przede wszystkim ulga dla wszystkich, którzy na co dzień cierpią z powodu przetaczającego się ruchu samochodowego przez centrum miasta” – mówił szef resortu infrastruktury i zaznaczył, że zadanie będzie dodatkowo pełnić funkcję przeciwpowodziową, chroniąc przed wezbraną wodą sąsiednie miejscowości.

Adamczyk przypomniał, że od tego roku możliwe jest wsparcie budowy lokalnych obwodnic w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – samorząd województwa małopolskiego zgłosił trzy takie projekty.

„To są kolejne środki finansowe, które wesprą projekty prowadzone przez samorządy województw” – wskazał minister.

Burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek w imieniu mieszkańców gminy podziękowała za dobrą współpracę i duże wsparcie. „Jeżeli chodzi o budowę obwodnicy to współpraca naprawdę jest świetna, wszystkie problemy rozwiązujemy na bieżąco” – mówiła.

Obwodnica Tuchowa będzie miała 2,7 km długości. Wyprowadzi ruch samochodowy z centrum miasteczka, przez które obecnie przejeżdża kilkadziesiąt tysięcy pojazdów dziennie.

Jej trasa została poprowadzona po lewej stronie obecnego mostu na rzece Białej. Przed samym mostem powstaje rondo na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 977. Dalej obwodnica biegnie w kierunku Ryglic, gdzie rondem połączy się z drogą powiatową. Inwestycję zakończy trzecie rondo, stanowiące połączenie z DW 977 na wysokości Dąbrówki Tuchowskiej.

Na trasie obwodnicy znajdują się też dwa wiadukty – nad torami kolejowymi i ulicą Polną oraz most nad rzeką Białą o długości ponad 300 m.

Inwestycja jest realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj” przez firmę Strabag. Jej budowa rozpoczęła się w czerwcu zeszłego roku, a – zgodnie z planami – oddanie do użytku nastąpi pod koniec tego roku. Całkowity koszt zadania wynosi 63,5 mln zł, z czego prawie 49 mln zł pochodzi z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. 12 mln zł zostanie przekazane z budżetu województwa, a 2,8 mln zł z budżetu gminy Tuchów.

logo PAP