Rosną wpływy z dzierżawy Miejsc Obsługi Podróżnych

Rosną wpływy z dzierżawy Miejsc Obsługi Podróżnych

2021-05-24-Fot-GDDKiA
Fot. GDDKiA

[2021-05-24] Wpływy z dzierżawy Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) przy autostradach i drogach ekspresowych wzrosły w ubiegłym roku do 160 mln zł netto – poinformował PAP rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Szymon Piechowiak.

Jak podał rzecznik, w roku 2019 wpływy z dzierżawy MOP-ów wyniosły 149 mln zł netto.

Podróżujący po kraju mogą na MOP-ach zrobić przerwę, odpocząć, zatankować paliwo, zjeść posiłek, a na niektórych nawet przenocować w hotelu.

Budowane przy drogach szybkiego ruchu MOP-y zostały podzielone przez GDDKiA na trzy kategorie. MOP-y pierwszej, podstawowej kategorii, są wyposażone w parkingi i toalety.

MOP-y wyższej kategorii II zarządzane są przez dzierżawców. Na nich kierowcy mogą zatankować paliwo i skorzystać z obiektów gastronomicznych. MOP-y najwyższej kategorii III, również zarządzane są przez prywatne podmioty i dodatkowo mogą posiadać hotele.

Jak poinformował rzecznik, przy drogach ekspresowych i autostradach jest 218 MOP-ów będących w zarządzie GDDKiA w tym MOP-ów kategorii I – 121 szt., MOP-ów kat. II – 76 szt., MOP-ów kat. III – 21 szt.

Piechowiak zaznaczył, że informacja i liczba MOP-ów nie zawiera danych z odcinków autostrad będących w koncesji, tj. autostrady A1 na odcinku Gdańsk-Toruń (Koncesjonariusz Gdańsk Transport Company), A2 na odcinku Świecko-Konin (Koncesjonariusz Autostrada Wielkopolska) oraz A4 na odcinku Katowice-Kraków (Koncesjonariusz Stalexport Autostrada Wielkopolska) oraz z parkingów prywatnych.

pap-logo

BELLATOR

Maszyny Budowlane Sp. z o.o.
Aleja Rodziny Gürtlerów 101
41-700 Ruda Śląska
Tel./fax +48 32 340 80 57
Email biuro@bellator-mb.pl

Zamieszczone na stronach portalu internetowego prowadzonego przez ABRYS Sp. z o.o. w ramach domeny bellator-mb.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.