Obwodnica Gostynia za ćwierć miliona złotych

Obwodnica Gostynia za ćwierć miliona złotych

2021-04-06-Fot-ZMP-Gostyn
Fot. ZMP Gostyń

[2021-04-06] Prawie 250 mln zł będzie kosztować projekt i budowa obwodnicy Gostynia (woj. wielkopolskie) w ciągu drogi krajowej nr 12. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała w czwartek o wyborze wykonawcy inwestycji.

Alina Cieślak z poznańskiego oddziału GDDKiA przekazała, że oferta konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia, która opiewa na 246 mln 832 tys. 635,59 zł, została wybrana jako najkorzystniejsza. „Jeśli od dokonanego wyboru nie wpłyną odwołania, możliwe będzie podpisanie umowy” – zaznaczyła.

„Zadanie obejmuje zaprojektowanie, uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych i budowę obwodnicy. Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic” – podała Cieślak.

Jak wskazała, zgodnie z kontraktem wykonawca będzie miał 33 miesiące na zrealizowanie inwestycji, z czego maksymalnie 10 miesięcy mają potrwać prace projektowe.

W ramach budowy obwodnicy Gostynia powstanie nowy odcinek drogi klasy GP, czyli ruchu przyspieszonego, o długości 17 km. Droga ma mieć po jednym pasie ruchu w każdą stronę, a odcinkowo jeden z kierunków zostanie poszerzony o drugi pas jezdni.

Obwodnica ma wyprowadzić z Gostynia ruch tranzytowy, jaki obecnie koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej nr 12. „Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości innych dróg w Gostyniu” – zaznaczyła Cieślak.

Dodała, że obwodnica poprawi warunki i bezpieczeństwo przejazdu szczególnie pomiędzy Lesznem a Jarocinem. „Jest to ważna droga dla układu komunikacyjnego południowej Wielkopolski” – podkreśliła.

W ramach rządowego program budowy 100 obwodnic w województwie wielkopolskim ma powstać łącznie osiem dróg wyprowadzających ruch tranzytowy m.in. z Gostynia, Koźmina Wielkopolskiego, Krotoszyna, Kalisza czy Żodynia.

pap-logo

BELLATOR

Maszyny Budowlane Sp. z o.o.
Aleja Rodziny Gürtlerów 101
41-700 Ruda Śląska
Tel./fax +48 32 340 80 57
Email biuro@bellator-mb.pl

Zamieszczone na stronach portalu internetowego prowadzonego przez ABRYS Sp. z o.o. w ramach domeny bellator-mb.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.