Wielki plan inwestycji w USA. Biden chce wydać 2 biliony dolarów

2021-04-02-Fot-Pixabay-Dwinslow3
Fot. Pixabay/Dwinslow3

[2021-04-02] Naprawa 10 tysięcy mostów i ponad 30 tys. km dróg – to główne założenia przedstawionego w środę przez prezydenta USA Joe Bidena planu wielkich inwestycji w infrastrukturę, wartego 2 bln dolarów. Skupia się on także na miejscach pracy oraz przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.

Plan opiera się na podwyżce stawki podatku od firm z 21 do 28 proc. To ma, według Białego Domu, pokryć koszt nowych inwestycji w ciągu 15 lat.

W ramach planu nowy prezydent proponuje inwestycje o wartości 620 mld dolarów w starzejącą się infrastrukturę transportową w USA. Naprawione ma być 10 tys. mostów i 32 tys. kilometrów dróg.

Propozycja zakłada także przeznaczenie 174 mld dolarów na ożywienie rynku pojazdów elektrycznych poprzez pomoc władzom stanowym i lokalnym oraz budowę ogólnokrajowej sieci 500 tys. ładowarek do samochodów elektrycznych w ciągu następnej dekady.

100 miliardów dolarów wyasygnowano na zapewnienie czystej wody pitnej i pozbycie się wszystkich ołowianych rur. Taka sama kwota ma zapewnić poszerzenie dostępu do szerokopasmowego internetu, szczególnie na obszarach wiejskich.

Swój plan Biden ujawnił nieprzypadkowo w Pittsburghu. Dawniej to miasto na zachodzie Pensylwanii było sercem gigantycznego amerykańskiego przemysłu ciężkiego. Obecnie przez wielu stawiane jest za wzór tego, jak radzić sobie z dezindustrializacją; Pittsburgh przyciąga renomowanymi uczelniami i ośrodkami akademickimi i stanowi ważny ośrodek rozwoju nowoczesnych technologii.

W przemówieniu Biden deklarował, że jego plan to gwarancja bardziej sprawiedliwej gospodarki. Przekonywał, że pomoże Stanom Zjednoczonym w rywalizacji z Chinami.  Musimy działać teraz. Jestem przekonany, że jeśli zaczniemy działać teraz, to za 50 lat ludzie spojrzą wstecz i powiedzą, że to był moment, w którym Ameryka wygrała przyszłość –  powiedział.

Gospodarz Białego Domu swój plan nazywał „inwestycją, która zdarza się raz na pokolenie” i obiecywał, że skutkować będzie on tworzeniem „dobrze płatnych miejsc pracy”.

Prezydent zwrócił uwagę, że podczas pandemii pracę w Stanach Zjednoczonych straciły miliony osób, a 1 proc. najbogatszych pomnożył swój kapitał. – Czas to zmienić – wezwał, dodając że należy budować gospodarkę dla klasy średniej, a nie tych najbardziej zamożnych. – Wall Street nie zbudowało tego kraju. Ty, wielka klaso średnia, zbudowałaś ten kraj, a związki zawodowe zbudowały klasę średnią. Czas odbudować klasę średnią – apelował Biden.

Bez wsparcia Republikanów

Wątpliwe jest, by plan zdobył szersze poparcie Republikanów, którzy są przeciwni podwyżkom podatków, jak i zwiększaniu deficytu. Biden nie był w stanie przekonać ani jednego senatora tej partii, by poparł jego wcześniejszy wielki pakiet – 1,9 bln dolarów na czas epidemii koronawirusa.

Pierwsze komentarze polityków GOP są jednoznacznie negatywne. Ten plan jest „jak koń trojański” – ocenił w środę lider republikańskiej mniejszości w Senacie Mitch McConnell. – Nazywa się to infrastrukturą, ale będzie to więcej pożyczonych pieniędzy i ogromny wzrost podatków na wszystkie produktywne części naszej gospodarki – stwierdził.

W ocenie konserwatywnego „Wall Street Journal” plan to „fundamentalna zmiana w myśli ekonomicznej” od „małej roli rządu i cięć podatków” z czasów Ronalda Reagana. Propozycja Bidena spotyka się także oporem progresywnego skrzydła Partii Demokratycznej. Ich zdaniem pakiet nie jest wystarczająco duży i ambitny. Niektórzy z nich apelują do prezydenta, by podjął bardziej zdecydowane kroki w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, demokratyczny senator Ed Markey postuluje nawet na tym polu pakiet o wartości 10 bln dolarów.

logo PAP