Czym są frezarki drogowe i do jakich prac są wykorzystywane?

Jak działają i do czego służą frezarki drogowe?  

Szybkość i sprawność realizacji prac budowlanych oraz remontowych uzależniona jest ściśle od wykorzystywanych maszyn.

Ich jakość, stopień wyspecjalizowania i dostosowanie do konkretnych potrzeb oraz celów projektowych determinują komfort wykonywanych zadań, a także ich skuteczność. Prace na drogach wymagają zaangażowania szerokiego zaplecza maszyn i sprzętu, który sprosta trudnym wyzwaniom. Nieodzowne okazują się frezarki drogowe – jakie prace można wykonać z ich udziałem oraz jak działają te maszyny?

 

Do czego służą frezarki drogowe?

 

Odpowiedź nasuwa się sama… do frezowania. Warto jednak nieco rozszerzyć ten temat i zgłębić tajniki zastosowania tych maszyn drogowych. Najprościej mówiąc, frezarki drogowe służą do usuwania rozmaitych elementów z nawierzchni drogi. W zależności od powierzchni poddawanej frezowaniu oraz grubości warstwy, przeznaczonej do zdarcia, można wybrać:

 

  • frezarki ręcznewykorzystywane najczęściej do usuwania oznakowania poziomego, namalowanego na jezdni, które należy zlikwidować przed ponownym pomalowaniem, aby zapewnić czytelność i jasność znakowania na drodze. Ręczne modele frezarek mają własny napęd i odpowiednie zabezpieczenia, aby zagwarantować bezpieczeństwo osobie, obsługującej te maszyny. Pracują cicho, gdyż mechanizm ich działania jest obrotowy, co wpływa także na osiągane rezultaty – nawierzchnia po frezowaniu jest gładka i nie występują na niej rowki. Frezarki ręczne sprawdzają się do niewielkich powierzchni;
  • frezarki samobieżne – ich zastosowanie koncentruje się na dużych powierzchniach asfaltu, gdzie należy zerwać warstwę nawierzchni o określonej grubości i szerokości. W zależności od planowanych prac i warunków panujących na remontowanej drodze, można wybrać frezarki kołowe lub gąsienicowe. Wykorzystuje się je do zrywania asfaltu, wyrównywania dziur i usuwania kolein na drodze, a także wygładzania. Modele gąsienicowe zapewniają precyzyjną obsługę i manewrowanie maszyną, zgodne z aktualnymi potrzebami. Kołowe frezarki są z kolei bardzo zwrotne i mobilne, dlatego stosuje się je w trudno dostępnych miejscach.

 

Wysokiej jakości frezarki drogowe, zoptymalizowane pod względem potrzeb

 

Wybierając frezarkę, należy szczególną uwagę zwrócić na szerokość jej pola roboczego – dzięki odpowiedniemu dobraniu maszyny, można z łatwością realizować frezowanie całych pasów jezdni i szerokich dróg, jak również zrywanie poboczy, chodników i wąskich ścieżek asfaltowych lub betonowych. Można wybrać frezarki z opcją odzysku materiału zerwanego, przekazujące destrukt do wybranego środka transportu – zdecydowanie ułatwia to zachowanie porządku na terenie realizowanych prac. Nowoczesne frezarki drogowe znacznie usprawniają i przyspieszają prace na nawierzchniach asfaltowych, co ma szczególne znaczenie na drogach szybkiego ruchu i trasach często uczęszczanych przez kierowców. Aby uniknąć przestojów i utrudnień w ruchu drogowym, warto postawić na specjalistyczne maszyny.

BELLATOR

Maszyny Budowlane Sp. z o.o.
Aleja Rodziny Gürtlerów 101
41-700 Ruda Śląska
Tel./fax +48 32 340 80 57
Email biuro@bellator-mb.pl

Zamieszczone na stronach portalu internetowego prowadzonego przez ABRYS Sp. z o.o. w ramach domeny bellator-mb.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.