Z czego składają się automatyczne systemy niwelacji?

Automatyczne systemy niwelacji są narzędziem coraz częściej wykorzystywanym w budownictwie do wyrównywania płaszczyzn i utrzymania wysokiej dokładności w trakcie prac związanych z układaniem nawierzchni. Wyjaśniamy z czego składają się te systemy.

Co wchodzi w skład systemu niwelacji?

Do najważniejszy elementów systemu niwelacji należą ultradźwiękowe czujniki Sonic Ski, maszty laserowe oraz obrotowe czujniki wysokości. Czujnik Sonic Ski z pięcioma ultradźwiękowymi sensorami umieszczany jest bezpośrednio nad gruntem, a następnie uśrednia nierówności i utrzymuje dokładną płaszczyznę podczas wyrównywania. Maszt laserowy zapewnia dokładność pomiarów wynoszącą aż ±1 mm, natomiast obrotowy czujnik wysokości na bieżąco mierzy i kontroluje poziomowanie. System 3D korzysta z naziemnych laserowych stacji nawigacyjnych lub GPS w celu precyzyjnego określenia położenia maszyny.

Jakie korzyści przynoszą systemy niwelacji?

Korzyści, jakie daje automatyczny system niwelacji, to przede wszystkim oszczędność czasu oraz wykluczenie błędów ludzkich. Za pomocą takiego systemu można osiągnąć bardzo wysoką dokładność, nawet przy dużych prędkościach roboczych maszyny. Co więcej, zastosowanie takiej technologii zmniejsza koszty inwestycji związanych z pracami budowlanymi.

Jedną z firm oferujących automatyczne systemy niwelacji na rynku polskim jest MOBA. Ich produkty charakteryzują się wysoką elastycznością oraz niskimi kosztami zakupu. Istnieje możliwość podłączenia do ośmiu różnych czujników równocześnie, co daje wiele możliwości i ułatwia prace budowlane. Najnowszym produktem firmy jest specjalistyczny osprzęt do układarek o nazwie Super-Ski, który działa na bazie ultradźwiękowych czujników oraz innowacyjnej metody pomiarowej, zapewniającej większą efektywność i precyzję niż pojedynczy czujnik.