Budimex wybuduje obwodnicę Suchowoli?

2020-06-03-Fot-Pixabay-jplenio
Fot. Pixabay/jplenio

[2021-04-09] Oferta firmy Budimex SA z kwotą 249,1 mln zł brutto jest najkorzystniejszą w przetargu na projekt i budowę obwodnicy Suchowoli na DK 8 Białystok-Augustów – podała w czwartek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.

Obwodnica Suchowoli jest jedną z pięciu obwodnic, które mają powstać w Podlaskiem w ramach rządowego programu budowy stu obwodnic w kraju 2020-2030. Trzy z tych obwodnic będą na odcinku drogi krajowej nr 8 Białystok-Augustów: Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów. Dwie inne to nowa obwodnica Zambrowa od strony dróg krajowych nr 63 i 66 oraz nowa obwodnica Augustowa w obrębie drogi krajowej nr 16.

Przetargi na obwodnice Suchowoli i Sztabina były ogłoszone pod koniec grudnia 2020 r. Prace nad tymi obwodnicami są najbardziej zaawansowane. Inwestycje na DK 8 mają wpłynąć na poprawę komunikacji i bezpieczeństwa jazdy na odcinku od Białegostoku na północ w stronę Suwałk i granicy z Litwą, który należy do bardzo obciążonych ruchem.

Obwodnica Suchowoli ma mieć 15 km długości. Droga nie będzie ekspresową, a jednojezdniową w standardzie drogi głównej przyspieszonej z możliwością rozbudowy o drugą jezdnię w przyszłości –  zapowiadała już wcześniej GDDKiA. Obwodnica pozwoli kierowcom ominąć sześć miejscowości: Suchowolę, Zagórze, Skindzierz, Chodorówkę Nową, Poświętne i Krzywą.

W przetargu firmy złożyły cztery oferty. Oferta Budimeksu była najtańsza. Najdroższą, na kwotę 365,4 mln zł przedstawiło konsorcjum czterech firm z liderem firmą BK Trans Roboty Drogowe Borsukiewicz.

Od wyboru najkorzystniejszej oferty firmy mogą teraz składać odwołania. Przy założeniu, że ich nie będzie, GDDKiA w Białymstoku zapowiadała już wcześniej, że umowę z wykonawcą chce podpisać latem 2021 r. Budowa ma się zacząć w 2023 r i zakończyć w 2025 r.

„Obwodnica Suchowoli rozpocznie się około 12 kilometrów na południe od miasta, rondem zlokalizowanym pomiędzy miejscowościami Kumiała i Zagórze, a zakończy dwa kilometry na północ, włączeniem w istniejącą drogę krajową nr 8 na wysokości m. Głęboczyzna i skrzyżowaniem z drogą gminną – podała GDDKiA.

Ronda powstaną także na przecięciu drogi wojewódzkiej 670 (Osowiec – Dąbrowa Białostocka – Nowy Dwór – granica państwa z Białorusią z dwiema drogami powiatowymi. Łącznie będzie pięć skrzyżowań, w tym cztery ronda, jedna estakada o długości ok. 180 metrów, pięć mostów na DK 8 i dwa na dodatkowych jezdniach. Zaplanowano 9 wiaduktów, drogi do obsługi ruchu lokalnego.

Drogowcy podkreślają, że budowa obwodnicy Suchowoli będzie oznaczać, że dostępu do DK 8 nie będą miały pojazdy rolnicze, które będą mogły korzystać z dróg dla ruchu lokalnego. Ma to zapewnić większe bezpieczeństwo. „Planowana inwestycja nie przecina żadnych obszarów podlegających ochronie na podstawie ustawy o ochronie przyrody. Jedynie w końcowej części zbliża się do granicy obszarów Natura 2000: Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Ostoja Biebrzańska i Specjalnego Obszaru Siedlisk Dolina Biebrzy, która biegnie wzdłuż pasa drogowego istniejącej drogi krajowej nr 8” – informuje GDDKiA.

logo PAP