Jest wniosek o rozbudowę estakady przesyłowej w terminalu LNG w Świnoujściu

Fot-Polskie-LNG

Fot. Polskie LNG

[2020-04-03] Polskie LNG w Świnoujściu złożyło do wojewody zachodniopomorskiego wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla budowy zachodniej estakady przesyłowej w świnoujskim terminalu LNG.

Głównym elementem inwestycji jest budowa żelbetonowej estakady. Konstrukcja będzie kontynuacją estakady zaczynającej się przy pomoście załadunkowym na nowym nabrzeżu. Estakada prowadzi do punktów włączenia rurociągów technologicznych części morskiej z częścią lądową, w pobliżu budynku podstacji elektrycznej oraz planowanego trzeci zbiornika magazynowego.

Pierwotny projekt rozbudowy terminalu zakładał włączenie nowoprojektowanego rurociągu w istniejący, główny rurociąg łączący istniejące nabrzeże z częścią lądową. Taka operacja wymagałaby jednak zatrzymania pracy terminalu na minimum dwa miesiące.

Budowa estakady pozwoli na uzyskanie niezależności nowego nabrzeża i trzeciego zbiornika od istniejącej części technologicznej terminalu – podano w komunikacie. Większość prac będzie wykonywana poza obszarem instalacji wykorzystywanej do zapewnienia bieżącej pracy terminalu, co ma przełożyć się na bezpieczeństwo robót i inwestycji.

– Rozwiązanie przyjęte przez inwestora pozwoli na podłączenie trzeciego zbiornika LNG przy jednoczesnym nieprzerwanym dostarczaniu gazu ze świnoujskiego terminalu do Polski – powiedział wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

Konieczność budowy dodatkowej podstacji elektrycznej wynika z późniejszych decyzji o dodaniu w ramach rozbudowy kolejnych funkcjonalności terminalu m.in. dodatkowej pompy LNG w nowym zbiorniku i kompresorów stacji sprężania gazu odparowanego.

Program rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu zakłada zwiększenie mocy regazyfikacyjnych, budowę nowego, drugiego nabrzeża dla metanowców, budowę trzeciego zbiornika na LNG oraz bocznicy kolejowej z urządzeniami do załadunku skroplonego gazu na cysterny i kontenery kolejowe.

Logo PAP