W jakich sytuacjach sprawdzają się walce ogumione?

Walce ogumione to niezastąpione narzędzie w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo, rolnictwo czy infrastruktura drogowa. Dzięki swojej elastyczności, wytrzymałości i łatwości w obsłudze coraz częściej są wybierane jako alternatywa dla klasycznych walców stalowych. W jakich sytuacjach sprawdzają się najlepiej? Zapraszamy do lektury! Dzięki naszym podpowiedziom dowiesz się wielu ciekawostek na temat walcy ogumionych.

Budownictwo i prace ziemne

Walce ogumione doskonale sprawdzają się podczas prac budowlanych, zwłaszcza przy zagęszczaniu podłoża przed wykonaniem fundamentów czy utwardzaniem nawierzchni. Dzięki swojej elastyczności są w stanie równomiernie rozłożyć nacisk na gruncie, co pozwala na osiągnięcie odpowiedniej nośności podłoża. Ponadto walce ogumione są znacznie mniej inwazyjne dla otoczenia niż ich stalowe odpowiedniki, co pozwala na wykorzystanie ich nawet w miejscach o ograniczonej przestrzeni lub wrażliwym ekosystemie. Sprawdź m.in. walec Bomag.

Rolnictwo i uprawy

W rolnictwie walce ogumione znajdują zastosowanie przede wszystkim przy przygotowaniu gleby do siewu oraz podczas zbiorów. Ich główną zaletą jest możliwość równomiernego zagęszczania gleby, co pozwala na lepsze ukorzenienie roślin i zwiększenie plonów. Ponadto walce te są mniej szkodliwe dla struktury gleby niż tradycyjne walce stalowe, które mogą powodować jej zbrylenie i utratę właściwości przewodzących wodę. Dzięki temu walce ogumione są idealnym rozwiązaniem dla rolników dbających o jakość upraw.

Infrastruktura drogowa

Walce ogumione są coraz częściej wykorzystywane przy budowie i remontach dróg oraz autostrad. Dzięki swoim właściwościom pozwalają na uzyskanie odpowiedniej gęstości i nośności nawierzchni, co przekłada się na jej trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Walce ogumione nie powodują uszkodzeń w postaci pęknięć czy odprysków, co jest szczególnie istotne przy pracach na drogach o dużym natężeniu ruchu.