Układarki Volvo i Vogele – porównanie

Na rynku gąsienicowych układarek mas bitumicznych prężnie działa wielu producentów, jednak największym zaufaniem specjalistów cieszą się maszyny firmy Volvo oraz Vögele. W niniejszym wpisie przyjrzymy się ogólnej charakterystyce pojazdów produkowanych przez oba przedsiębiorstwa i dokonamy porównania, aby sprawdzić, które układarki sprawdzą się najlepiej przy konkretnych pracach drogowych.

Charakterystyka układarek mas bitumicznych od Volvo


Nowsze modele rozściełaczy od Volvo, takie jak np. ABG P6820C czy ABG P7820C, to zaawansowane maszyny, które zostały opracowane nie tylko z myślą o najwyższej wydajności, ale również świetnej precyzji przy wykonywaniu prac nawierzchniowych oraz wygodnej obsłudze. Za kontrolę nad gąsienicowymi układarkami mas bitumicznych od szwedzkiego producenta odpowiadają nowoczesne pulpity sterownicze, np. EPM II. Z pomocą dobrze zaprojektowanego interfejsu operator może szybko dobrać odpowiednie ustawienia – od temperatury stołu, aż po szczegółowe parametry pracy silnika – oraz stale kontrolować proces rozściełania.

Standardem w maszynach od Volvo jest m.in. menedżer ustawień (Settings Manager), który pozwala na zapisywanie ulubionych parametrów dopasowanych do danych prac oraz ich późniejsze wczytywanie przy wykonywaniu podobnych inwestycji. Takie rozwiązanie pozwala na szybką konfigurację rozściełacza i rozpoczęcie działania bez żadnych opóźnień. Sterowanie układarkami ułatwia też platforma operatora, która pozwala na obserwowanie pracy w obszarze 360° wokół maszyny. Przemyślana konstrukcja sprawia, że bez problemu można monitorować przepływ materiału z dużego zasobnika do kanałów podajników ślimakowych i zgrzebłowych.

Mówiąc o pojazdach Volvo, nie można również zapomnieć o ich sercach, czyli wysokowydajnych i trwałych silnikach sygnowanych legendarnym logo. Nowsze jednostki, takie jak np. Volvo D8 czy D6H, cechują się nie tylko dużą mocą oraz niskim poziomem hałasu, ale spełniają również restrykcyjne wymagania norm emisji Tier 4 Interim/Stage IIIB. Dzięki temu producent skutecznie zmniejszył ich negatywny wpływ na środowisko naturalne i zapewnił niski poziom zużycia paliwa. Dodatkowe oszczędności może przynieść zastosowanie specjalnych trybów pracy, jak np. Smart Power, które automatycznie redukują prędkość obrotową silnika.

Rozściełacze Vögele


Układarki mas bitumicznych od firmy Vögele (należącej do Wirtgen Group) są znane ze swoich kompaktowych wymiarów, wszechstronności oraz wydajności. Takie modele rozściełaczy, jak np. SUPER 1300-2 czy SUPER 1300-3i cechują się szerokością układania od 0,70 m do nawet 5 m, dzięki czemu sprawdzą się przy tworzeniu rozmaitych nawierzchni – od ścieżek dla pieszych, przez trasy rowerowe, aż po niewielkie place czy węższe trasy, takie jak np. drogi polne.

W pojazdach Vögele również zastosowano zaawansowane technologie, które mają pomagać operatorom w sprawnej oraz intuicyjnej obsłudze. Jednym z takich rozwiązań jest standard  ErgoPlus 3. System obejmuje zarówno dobrze zaprojektowaną platformę operatora z regulowanym fotelem, która zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa, jak również przemyślany design konsoli opracowanej tak, by zapewniała optymalną przejrzystość i zawierała wszystkie funkcje maszyny w logicznych grupach. Połączenie wszystkich tych udogodnień sprawia, że operator może szybko i dokładnie reagować na przebieg pracy rozściełacza.

Projektanci maszyn Vögele opracowali również funkcjonalności, które zapewniają niezrównoważoną mobilność – jest to szczególnie przydatne przy wykonywaniu takich inwestycji, gdzie niezbędne jest częste przenoszenie układarki w inne miejsce. Chodzi m.in. o system AutoSet Basic, który za pomocą tylko jednego przycisku pozwala hydraulicznie podnieść poszczególne elementy robocze maszyny (np. przenośniki ślimakowe czy przód leja) do położenia umożliwiającego bezproblemowy transport. Po dojechaniu na miejsce docelowe wystarczy znów nacisnąć przycisk, a wszystko powróci do zapisanych ustawień roboczych, pozwalając zaoszczędzić czas potrzebny na ponowną kalibrację parametrów.

Nowsze pojazdy są też wyposażone w opracowany przez firmę Vögele system kontroli spadku i nachylenia, który pozwala na precyzyjne zachowanie poziomu układanej masy bitumicznej bez konieczności zakupu czy też wynajmu dodatkowego osprzętu innych producentów. Niveltronic Plus Automated Grade and Slope Control jest nie tylko w pełni zautomatyzowany i prosty w obsłudze, ale umożliwia również podłączenie systemu GPS do układania nawierzchni w technologii 3D.

Układarki Volvo i Vögele – co wybrać?


Ostateczna decyzja zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb. Jeżeli zależy nam na niezawodnej, wydajnej oraz oszczędnej układarce, która pozwala na dokładne kontrolowanie procesu rozściełania oraz poszczególnych parametrów samej maszyny, to najlepszym wyborem okażą się pojazdy Volvo. Jeżeli poszukujemy jednak kompaktowych i wysoce mobilnych rozściełaczy o uniwersalnym zastosowaniu oraz zintegrowanych rozwiązaniach ułatwiających pracę operatora, rozsądniejszą opcją wydają się produkty marki Vögele.