Przetarg na projekt fragmentu autostrady A2

2021-01-05-Fot-Wikimedia-Commons-kolanin

Fot. Wikimedia Commons/kolanin

[2021-01-05] Ogłoszono przetarg na projekt 32-kilometrowego odcinka autostrady A2 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią (Lubelskie). Termin składania ofert wyznaczony został na 3 lutego 2021 roku – poinformowała GDDKiA.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby wybudować autostradę A2 w pełnym jej przebiegu, czyli do granicy państwa” – powiedział cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Adamczyk przypomniał, że w lecie oddany został do użytku odcinek tej autostrady między Warszawą a Mińskiem Mazowieckim; rozpoczęła się realizacja odcinków między Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami, a w przetargu na realizację znajduje się fragment od Siedlec do Białej Podlaskiej.

„Dzisiaj pora na kolejny krok: szukamy wykonawcy projektu budowlanego dla odcinka od Białej Podlaskiej do granicy. Po jego otrzymaniu ogłosimy przetarg na budowę” – zapowiedział Adamczyk.

Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, podkreślił, że budowa autostrady A2 konsekwentnie postępuje. „Wykonawca, który zaoferuje najkorzystniejszą ofertę w ogłoszonym dziś przetargu, przybliży nas do budowy ostatnich 32 kilometrów” – powiedział.

Przetarg na wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dotyczy 32-kilometrowego fragmentu A2 na odcinku od węzła Biała Podlaska do granicy państwa z Białorusią.

Nowa trasa będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu oraz rezerwę pod dobudowę trzeciego pasa. Zaprojektowany zostanie węzeł drogowy Dobryń oraz parking buforowy dla pojazdów ciężarowych oczekujących na odprawą celną na terminalu Koroszczyn, do wykorzystania w przypadku dużej kolejki na przejściu granicznym w Kukurykach.

Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego. Termin składania ofert został wyznaczony na 3 lutego 2021 r., a podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na maj 2021 r.

W sierpniu 2020 r. oddany został do użytku ponad 15 km odcinek A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną zawarte zostały kontrakty na dwa kolejne odcinki autostrady: pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r.

W przypadku środkowego odcinka, węzeł Groszki – węzeł Gręzów, w grudniu wybrano najkorzystniejszą ofertę w przetargu na projekt i budowę. W toku są postępowania przetargowe dla czterech kolejnych odcinków pomiędzy węzłami Siedlce Zachód a Biała Podlaska.

Chcielibyśmy dodać przy okazji, że w naszym parku maszynowym jest sporo maszyn dostępnych dla wynajmu i sprzedaży a zdecydowanie wykorzystywanych podczas takich budów.