Przebudowa dworców kolejowych w Wielkopolsce

Fot. PKP/ WK Architekci

Fot. PKP/ WK Architekci

[2020-08-06] W ciągu miesiąca powinna rozpocząć się przebudowa dworców kolejowych w Pobiedziskach i Kobylnicy (woj. wielkopolskie). Remont budynków potrwa do końca przyszłego roku.

Rzecznik prasowy spółki PKP S.A. Michał Stilger przekazał PAP, że we wtorek wykonawca inwestycji przejął place budowy. „Właściwe prace powinny zacząć się w terminie do 30 dni, szczególnie w Pobiedziskach gdzie wykonawca musi zbudować tymczasowy, kontenerowy dworzec” – powiedział.

Dodał, że obiekt w Kobylnicy jest obecnie nieczynny, a pasażerowie będą w nim obsługiwani po zakończeniu inwestycji.

Z uwagi na zabytkowy charakter, dworce pozostaną w niezmienionych formach architektonicznych. „Dworzec w Pobiedziskach został zbudowany w 1872 r., a powstanie budynku w Kobylnicy datowane jest na przełom XIX i XX w.” – zaznaczył.

W ramach przebudowy w budynkach wymienione zostaną elementy stolarki okiennej i drzwiowej, stropy, konstrukcje i poszycia dachów oraz wszystkie instalacje techniczne. Odnowione zostaną elewacje dworców oraz ich iluminacja.

„Podczas przebudowy zmianie ulegnie układ pomieszczeń wewnątrz obiektów, co pozwoli stworzyć na dworcach strefy obsługi podróżnych. Na każdym dworcu najważniejszymi pomieszczeniami będą ogrzewana i klimatyzowana poczekalnia oraz ogólnodostępna toaleta, dostosowana także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami” – opisał Stilger dodając, że część przestrzeni budynków zostanie przeznaczona na lokale dla samorządów lub komercyjnych najemców.

Zgodnie z założeniami ogólnopolskiego Programu Inwestycji Dworcowych PKP S.A. na lata 2016-2023 wszystkie modernizowane obiekty mają być w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. „Aby zapewnić podróżnym większe bezpieczeństwo, na dworcach zainstalowane zostaną systemy monitoringu” – podał Stilger. Dodał, że w ramach inwestycji wykonane zostaną nowe nawierzchnie ciągów pieszych i powstaną elementy małej architektury, takie jak wiaty śmietnikowe.

Prezes zarządu PKP S.A. Krzysztof Mamiński zaznaczył, że modernizacje dworców w Pobiedziskach i Kobylnicy to dwie z 13 inwestycji dworcowych realizowanych przez spółkę w woj. wielkopolskim. „Na atrakcyjność oferty kolei, szczególnie dla osób dojeżdżających codziennie do dużych ośrodków, składa się kilka elementów: nowoczesny tabor, zmodernizowane linie kolejowe i perony oraz właśnie dworce jako miejsca, w których zaczynamy i kończmy podróże” – podkreślił.

„Prace budowlane związane z przebudową dworca w Pobiedziskach wykona Agrobex Sp. z o.o. z Poznania. Łączna wartość inwestycji to 5 781 000 zł brutto. Modernizację dworca w Kobylnicy przeprowadzi również firma Agrobex, a łączna wartość całej inwestycji to 4 723 200 zł brutto” – poinformował rzecznik PKP.

Modernizacje dworców w Kobylnicy i Pobiedziskach są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie prac na obu stacjach planowane jest do końca 2021 r.

logo PAP