Stolica w przebudowie. W centrum Warszawy rozpoczął się nowy projekt

2021-03-02-Fot-UM-Warszawa-01

Fot. UM Warszawa

[2021-03-02] Dziś rozpoczynamy nowy rozdział rozwoju Warszawy; po latach dyskusji i oczekiwań rusza przebudowa ścisłego centrum stolicy – mówił w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłaszając rozpoczęcie przebudowy pl. Pięciu Rogów u zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgoda i Szpitalnej.

– Cieszę się bardzo, że zaczynają się prace właśnie tutaj, na pl. Pięciu Rogów – powiedział Trzaskowski podczas konferencji prasowej zorganizowanej w miejscu rozpoczynających się prac.

Prezydent stolicy przypomniał, że to kolejne działania w ramach zaprezentowanego na początku jego kadencji projektu Nowe Centrum Warszawy. Jak wyliczał, podjęto decyzję o dokończeniu budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz przebudowie alei Jana Pawła II od ronda Czterdziestolatka do ronda ONZ. Ponadto, jak zaznaczył, rozpisywane także są przetargi na rozbudowę pozostałych ulic w centrum miasta, w tym m.in. ul. Brackiej, Chmielnej czy Złotej.

2021-03-02-Fot-UM-Warszawa-02

Fot. UM Warszawa

– Mamy nadzieję, że całe centrum będzie wyglądało zupełnie, zupełnie inaczej – powiedział Trzaskowski. Wyraził przy tym nadzieję, że pl. Pięciu Rogów zmieni swoje oblicze już na jesieni, a nowa przestrzeń będzie przyjazna dla wszystkich mieszkańców stolicy, zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych oraz dla rowerzystów.

– Bardzo zależy mi nie tylko na tym, żeby ścisłe centrum stolicy zyskało nowy wygląd, ale również na tym, aby docelowo połączyć dwa centralne punkty w stolicy, a więc PKiN ze Starówką poprzez przyjazny i bezpieczny dla pieszych i rowerzystów, ale także bardziej zielony system ulic i placów – mówił Trzaskowski. – W ten sposób obszar pomiędzy PKiN a Starówką zyska nowe życie – dodał.

2021-03-02-Fot-UM-Warszawa-03

Fot. UM Warszawa

– Chciałbym, aby w najbliższych latach Warszawa przeszła metamorfozę podobną do tej, którą przeszły Kopenhaga, Sztokholm czy Amsterdam. Wszystko po to, żeby miasto, które do tej pory było idealnym miejscem do pracy, stało się też idealnym miejscem do życia – mówił Rafał Trzaskowski.

2021-03-02-Fot-UM-Warszawa-04

Fot. UM Warszawa

Obecny na konferencji dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski dodał, że pl. Pięciu Rogów ma wspaniały potencjał i wyraził nadzieję, że już pod koniec tego lata będzie go można pokazać mieszkańcom stolicy. Zapowiedział jednocześnie, że budowa placu pociągnie za sobą zmianę organizacji ruchu wokół placu.

Wyjaśnił, że w ciągu ul. Kruczej i Szpitalnej przejazd zachowany zostanie tylko dla autobusów i rowerów. – Ulica Zgoda zostanie wyłączona z ruchu, poza dojazdem do posesji i ul. Chmielnej, a sam plac i prowadzące do niego dojazdy oznakowane zostaną jako „strefa zamieszkania”, co daje pierwszeństwo pieszym – wyjaśnił. – U zbiegu Kruczej i Widok wytyczone zostaną dodatkowe przejścia dla pieszych. Przejścia u zbiegu Złotej, Jasnej i Zgody staną się bezpieczniejsze dzięki ograniczeniu ruchu i przebudowie ulicy – dodał.

2021-03-02-Fot-UM-Warszawa-05

Fot. UM Warszawa

Architekt miasta Marlena Happach zaznaczyła z kolei, że miasto nie poprzestanie wyłącznie na tych zmianach i chce także zmienić okoliczne ulice. Wraz z prezydentem stolicy ogłosiła konkurs architektoniczny na ulicę Chmielną. Jak poinformowała, wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 16 marca br. do godz. 16.00.

– Od architektów, którzy startują w konkursie, oczekujemy propozycji stworzenia nowoczesnej przestrzeni dla Chmielnej i pomysłów, jak ta ulica może funkcjonować. Wyniki konkursu ogłosimy w czerwcu – mówiła Happach.

Autor zwycięskiej koncepcji otrzyma nagrodę w wysokości czterdziestu tysięcy złotych oraz zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. W konkursie przewidziano także II i III nagrodę, w wysokości odpowiednio: dwudziestu i dziesięciu tysięcy złotych oraz dodatkowo pulę dziesięciu tysięcy złotych na ewentualne wyróżnienia.

2021-03-02-Fot-UM-Warszawa-06

Fot. UM Warszawa

U zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgody i Szpitalnej powstanie jednolita nawierzchnia bez wydzielonych chodników i jezdni. Priorytet zyskają piesi. Posadzka placu wykonana zostanie z dużych płyt z betonu, które wzmocnione i wykończone zostaną kruszywem. Na placu pojawią się fontanna, liczne siedziska, nowe latarnie i zieleń, w tym 22 klony polne o wysokości 8-9 metrów. Pojawią się one po zachodniej części placu, w pobliżu starego i nowego Domu Braci Jabłkowskich.

Dodatkowo przebudowana zostanie też ulica Szpitalna (do ul. Górskiego) i Krucza (do Al. Jerozolimskich). Tu również powstaną nowe nawierzchnie i szersze chodniki. W północno-zachodniej części skrzyżowania ulicy Kruczej z ulicą Widok zamiast dotychczasowego parkingu posadzone zostaną drzewa i staną ławki. Projekt wypracowała pracownia WXCA Sp. z o.o. (architekt Michał Kempiński), a prace wykona firma Strabag. Koszt przebudowy to 14,5 mln zł

logo PAP