Pomorskie. W 2026 r. ma powstać obwodnica Sztumu

2020-10-15-Fot-unsplash-Jacek-Dylag

Fot. unsplash/Jacek Dylag

[2020-10-15] Za sześć lat ma być zbudowana obwodnica Sztumu (Pomorskie), w ciągu drogi krajowej 55. Program inwestycji dla tej drogi podpisany został w środę w siedzibie starostwa. Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Celem budowy obwodnicy Sztumu w ciągu drogi krajowej nr 55 jest poprawa bezpieczeństwa, odciążenie i zwiększenie płynności ruchu oraz zmniejszenie czasu przejazdu drogą krajową nr 55 i w obrębie układu drogowego miasta, a także poprawa jakości życia mieszkańców.

Obwodnica ma mieć parametry drogi głównej ruchu przyspieszonego o przekroju po jednym pasie w każdym kierunku bądź naprzemiennie dwa w jedną i jeden w drugą, tzw. 2+1 (w zależności od wyników analiz). Orientacyjna długość obwodnicy to ok. 6 km (w zależności od wariantu). Inwestycja obejmie również trzy skrzyżowania oraz infrastrukturę towarzyszącą.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy oddziału GDDKiA w Gdańsku Piotr Michalski w połowie listopada ogłoszony zostanie przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej w zakresie przygotowania koncepcji programowej (wraz z wariantowaniem przebiegów), materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (wraz z jej uzyskaniem) oraz projekt budowlany wraz z materiałami do wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Do 2024 r. będzie prowadzony proces przygotowawczy, a przybliżony termin prac budowlanych przewidziano w latach 2025-26.

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 w województwie pomorskim, oprócz obwodnicy Sztumu, powstaną cztery obwodnice: Brzezia w ciągu drogi krajowej nr 25 (trwa przetarg na realizację prac budowlanych), Człuchowa w ciągu drogi krajowej nr 22/25 (uzgadniany jest program inwestycji), Słupska/Kobylnicy w ciągu drogi krajowej nr 21 (przygotowywany jest przetarg na prace projektowe) oraz Starogardu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej nr 22 (przygotowano studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe).

W ramach Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Koszt ich realizacji został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

logo PAP