Ogłoszono przetarg na przebudowę dworca Bydgoszcz Zachód

2021-07-16-Fot-PKP
Fot. PKP

[2021-07-16] Polskie Koleje Państwowe S.A. zakończyły prace projektowe i ogłosiły przetarg, który ma wyłonić wykonawcę przebudowy dworca kolejowego Bydgoszcz Zachód. Prace mają się rozpocząć jesienią, a zakończyć latem 2022 roku.

W komunikacie prasowym spółki wskazano, że główne założenia inwestycji to poprawa estetyki oraz dostosowanie budynku dworca do potrzeb wszystkich grup podróżnych – także osób z niepełnosprawnościami.

Nową kolorystykę zyska elewacja, na której umieszczony zostanie nowoczesny zegar. Przebudowane zostanie wejście do dworca, które w projekcie umieszczono w obrębie wysuniętej w kierunku peronu części budynku.

„W budynku całkowicie na nowo, bardziej nowocześnie, zostanie zaaranżowana poczekalnia dla podróżnych. Jasności wnętrzu dodadzą wysokie okna oraz przeszklenie w obrębie wejścia głównego, a także utrzymana w odcieniach bieli kolorystyka ścian, kontrastująca z szarym kolorem posadzki. Całość metamorfozy przestrzeni uzupełni nowoczesne oświetlenie w formie kasetonowych opraw podwieszanych do sufitu. W klimatyzowanej poczekalni podróżni znajdą również estetyczne ławki z wyprofilowanym i wygodnym oparciem, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Tuż przy niej zostaną zlokalizowane toalety, które będą wyposażone w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi tj. np. przewijaki” – czytamy w komunikacie.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel wskazał, że ogłoszenie przetargu jest ważnym krokiem w kierunku realizacji tej inwestycji.

„Mieszkańcy takiego miasta jak Bydgoszcz zasługują na dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że zmodernizowany budynek dworca stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – dodał Bittel.

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki uważa, że będzie to kolejny bardziej funkcjonalny i bezpieczny dworzec w Polsce.

„Dokładamy wszelkich starań, aby inwestycje realizowane w ramach Programu Inwestycji  Dworcowych na lata 2016-2023 spełniały współczesne standardy obsługi wszystkich grup podróżnych. Cieszę się, że planowana modernizacja sprawi, iż przestrzeń budynku dworca Bydgoszcz Zachód będzie bardziej funkcjonalna i przystosowana do rzeczywistych potrzeb naszych pasażerów” – podkreślił członek zarządu PKP S.A. Ireneusz Maślany. Termin składania ofert w przetargu mija 9 sierpnia. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest jesienią. Dworzec po renowacji ma zostać udostępniony podróżnym latem 2022 r.

logo PAP