Obwodnica Stalowej Woli i Niska otwarta dla kierowców

2021-05-17-Fot-GDDKiA-Krzysztof-Nalewajko
Fot. GDDKiA/Krzysztof Nalewajko

[2021-05-17] Kierowcy mogą już korzystać z ponad 15-kilometrowej obwodnicy Stalowej Woli i Niska na Podkarpaciu. Inwestycja, która kosztowała niemal 300 mln zł, została w sobotę 15 maja uroczyście oddana do użytkowania.

Kolejną ważną inwestycją w regionie ma być budowa drogi S74.

Inwestycja została dofinansowana za środków unijnych w kwocie ponad 194 mln zł z programu Infrastruktura i Środowisko.

Do tej pory w ramach tego programu sfinansowane zostały budowy ponad 1,2 tys. km dróg.

Obwodnica Stalowej Woli i Niska realizowana była w systemie „projektuj i buduj”. Wykonawca – konsorcjum firm Mostostal Warszawa (lider) i Acciona Construccion (partner) opracował dokumentację projektową, uzyskał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a następnie wybudował trasę.

Projekt budowy obwodnicy kosztował niemal 300 mln zł, a sam koszt budowy trasy (wartość podpisanego z konsorcjum kontraktu) to 223 mln zł.

Trasę obwodnicy poprowadzono po północno-wschodniej stronie Stalowej Woli i Niska. Jej początek zlokalizowany jest w Stalowej Woli na skrzyżowaniu Trasy Podskarpowej z ul. Chopina. Na dalszym odcinku obwodnica kieruje się na południowy wschód, przekraczając tereny elektrowni Stalowa Wola, rzekę Barcówka, linię kolejową nr 66 Zwierzyniec Towarowy – Stalowa Wola Południe oraz krzyżuje się z istniejącą drogą krajową nr 19. Koniec trasy zlokalizowany jest na rondzie wchodzącym w skład węzła Rudnik nad Sanem, który powstaje w ramach budowanej drogi ekspresowej S19.

W ramach inwestycji wybudowano również m.in. most z funkcją dolnego przejścia dla zwierząt, dwie estakady, wiadukt nad torami, trzy wiadukty drogowe, przejście dla pieszych pod korpusem drogi oraz trzy dolne przejścia dla zwierząt.

Obwodnica jest częścią drogi krajowej nr 77. Dotychczas DK77 przebiegała przez centrum Stalowej Woli oraz gminy Nisko i Pysznica. Obwodnica Stalowej Woli i Niska jest jedną z dziesięciu obwodnic realizowanych obecnie na Podkarpaciu.

logo PAP