Obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego z pozwoleniem na realizację

2020-06-03-Fot-Pixabay-jplenio
Fot. Pixabay/jplenio

[2021-09-15] Wojewoda świętokrzyski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Małgorzata Pawelec-Buras, rzeczniczka GDDKiA w Kielcach przekazała, że trasa powstanie w ciągu drogi krajowej nr 9. Inwestycja jest realizowana od ubiegłego roku w systemie „projektuj i buduj” w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych.

„Umowę na realizację obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9 podpisaliśmy w lipcu 2020 roku. Inwestycję realizuje wyłonione w przetargu konsorcjum firm Fabe Polska – lider i SP Sine Midas Stroy za 52,9 mln złotych. Wykonawca ma 36 miesięcy na zaprojektowanie i wybudowanie drogi z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych. Prace projektowe przebiegły zgodnie z harmonogramem – przekazała.

W ramach zadania wybudowany zostanie odcinek jednojezdniowej drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości około 2,7 km. Obwodnica zostanie poprowadzona nowym śladem od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do ulicy Opatowskiej w ciągu istniejącej drogi krajowej nr 9 stanowiącej wylot z Ostrowca w kierunku Opatowa i Rzeszowa.

„W ramach inwestycji planowana jest m.in. korekta części węzła, budowa wiaduktu nad drogą powiatową, budowa dwóch mostów oraz ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu drogi krajowej nr 9 w istniejącą trasę” – dodała rzeczniczka.

Obecnie DK 9 przebiega przez Ostrowiec Świętokrzyski miejskimi ulicami, na których średnie natężenie ruchu przekraczało w 2015 roku 23 tysiące pojazdów na dobę. „Dzięki inwestycji możliwe będzie oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytu poprzez przełożenie ruchu tranzytowego na nowy przebieg drogi krajowej nr 9” – zaznaczyła Pawelec-Buras. Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej otwiera drogę do rozpoczęcia procedury przekazania nieruchomości pod drogę, a w konsekwencji do rozpoczęcia robót budowlanych.

Logo PAP