Już niedługo nowa linia tramwajowa w Gdańsku

2020-05-26-Fot-UM-Gdańsk-Dominik-Paszlinski

Fot. UM Gdańsk/Dominik Paszliński

[2020-05-26] W drugiej połowie czerwca ma ruszyć nowa linia tramwajowa w południowej części Gdańska, łącząca dzielnice Jasień i Ujeścisko z Pieckami-Migowo. Na trasie o długości 2,6 km zbudowano sześć przystanków.

W poniedziałek odbył się pierwszy testowy przejazd tramwaju wzdłuż alei Pawła Adamowicza. – Konsekwentną polityką miasta już od wielu lat jest stawianie na rozwój komunikacji publicznej. To historyczna chwila. Aleja Pawła Adamowicza, zwana roboczo Nową Bulońską, to jeden z symboli zmian w Gdańsku. Ta symbolika ma szczególne znaczenie w tym tygodniu, kiedy będziemy obchodzić 30. rocznicę samorządności w Polsce –  powiedziała na konferencji prasowej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Na trasie, łączącej ul. Bulońską z ulicą Jabłoniową, powstało sześć przystanków: „Królewskie Wzgórze”, „Łabędzia”, „Stolema”, „Zabornia”, „Ujeścisko” oraz „Lawendowe Wzgórze” – przystanek w pobliżu przedszkola nr 68.

Aby ułatwić pasażerom możliwość przesiadki powstał węzeł integracyjny tramwajowo-autobusowy „Ujeścisko” wraz z parkingiem dla samochodów osobowych i rowerów (167 miejsc parkingowych samochodowych, w tym 11 dla niepełnosprawnych, 22 miejsca postojowe rowerowe). Al. P. Adamowicza w ciągu dnia pojadą tramwaje linii nr 12 – co 10 minut w dni powszednie oraz co 20 minut w weekendy. Nocą trasa będzie obsługiwana przez linię autobusową N2.

Inwestycja, oprócz budowy linii tramwajowej wzdłuż al. Pawła Adamowicza, obejmowała również sieć dróg i skrzyżowań wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W ramach robót powstała dwukierunkowa jezdnia z chodnikiem oraz drogą rowerową na całej jej długości. Trasa dla rowerzystów zostanie oddana do użytku w czerwcu.

Budowa Al. Pawła Adamowicza jest częścią opracowanego przez władze miasta Strategicznego Programu Rozwojowego dzielnicy Południe na lata 2014-2020. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm, którego liderem jest firma NDI S.A. z Sopotu. Koszt inwestycji to 243 mln zł, z czego dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej wynosi ok. 58,5 mln zł.

Logo PAP